1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Elçi'yi vuran mermi halen bulunamadı
Elçi'yi vuran mermi halen bulunamadı

Elçi'yi vuran mermi halen bulunamadı

Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili soruşturmada en önemli delil sayılan deforme mermi çekirdeğinde de vücut izi tespit edilemedi.

A+A-

Elçi’nin ölümüne neden olan mermiden haber yok: ‘En önemli delil’ de ‘temiz’ çıktı

DHA’nın haberine göre Tahir Elçi’nin 28 Kasım günü basın açıklaması yaptığı Sur’da vurularak öldürülmesine ilişkin soruşturmada Elçi’nin ölümüne neden olan mermi hâlâ bulunamadı.

Soruşturmanın en önemli delili sayılan deforme mermi çekirdeğinin Ankara Jandarma Kriminal Laboratavurı’nda yapılan incelemesi tamamlandı. İncelemede deforme mermi çekirdeği üzerinde Tahir Elçi’ye ait vücut sıvısı tespit edilemediği belirtildi.  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen kriminal raporuna göre 11 numaralı delil olan çekirdeğin Yenikapı sokakta yaralanan polislerden S.T. üzerine kayıtlı olan Çeska marka silahtan çıktığı kaydedildi.

Baro: Sürpriz olmadı

Diyarbakır Barosu Soruşturma Komisyonu’nda görevli avukatlar ve Baro Başkan Yardımcısı Ahmet Özmen, sonucun kendileri için sürpriz olmadığını ifade ederek, “Bu sonucu bekliyorduk. Çünkü eldeki mermi çekirdeği Başkanımız Tahir Elçi’nin vurulduğu yerden çok uzak bir noktada bulunmuştu. Bu deforme mermi çekirdeği, çok önemli bir delilmiş gibi medyaya servis edildi. Oysa biz bu mermi çekirdeğinin Tahir Elçi’nin vurulduğu noktadan çok geride, neredeyse sokağın başında bulunduğunu biliyorduk ve bunu açıklamıştık” dedi.

Elçi’yi öldüren tabancanın polise mi saldırganlara mı ait olduğunun belirlenmesi için merminin çekirdeğinin bulunması kritik önem taşıyor.

HABERE YORUM KAT