1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Elçi’yi vuran kurşun o kamerada
Elçi’yi vuran kurşun o kamerada

Elçi’yi vuran kurşun o kamerada

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili soruşturmayı yürüten Başsavcılık, olay yeri ve çevresinde yapılan bütün video çekimlerini topladı.

A+A-

Bu video çekimlerinden dosyaya giren 130 ham görüntüden incelenen 129’unda Elçi’nin vurulma anı bulunmuyor. Olayı aydınlatabilecek tek görüntü önce ‘bozuk’ diye alınmayan, sonra tüm tesisatı ile sökülen Mardin Kebap Evi’ne ait iç ve dış güvenlik kamera kayıtları. İşletmecinin kendi eliyle söküp emniyete getirdiği kameralardan kayıtların alınması için Ulusal Kriminal Büro’ya gönderildiği öğrenildi.


Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili soruşturmayı yürüten Başsavcılık, olay yeri ve çevresinde yapılan bütün video çekimlerini topladı. Soruşturma dosyasında 6’sı basın açıklamasını izlemek üzere olay yerinde bulunan basın kuruluşları ile PTT, MOBESE, Emniyet Foto Film Şube Müdürlüğü, Emniyet İstihbarat Şube Müdürlüğü ve açık kaynaklardan toplam 130 video görüntüsü dosyaya girdi.
 
129 görüntü de birbirine benzer


Bu video ve çekimlerinden dosyaya giren 130 ham görüntüden 129’unu titizlikle incelenen uzmanlar, açı ve yön itibarıyla birbirine benzediği belirtilen görüntülerden soruşturmanın seyrini değiştirecek bir bulguya rastlamadı.
 
14 işyerinden sadece 2 işyerinin kamerası var


Olayın meydana geldiği dört ayaklı minarenin bulunduğu sokakta faaliyet gösteren 14 işyerinden sadede iki işyerinin güvenlik kameralarının bulunduğu da tespit edilirken, bunlardan biri olan PTT Balıkçılarbaşı Şubesi olduğu biliniyor. PTT Şubesinin görüntülerinde Tahir Elçi’nin bulunduğu noktayı gösterecek açıyı aynı yöndeki ağaç dallarının engellediği belirtiliyor.
 
Önce bozuk denmişti


Güvenlik kamerası bulunan bir diğer iş yerinin ise Mardin Kebap Evi olduğu belirtildi. Olayı cepheden görebilecek ve aydınlatabilecek tek görüntüye sahip olduğu düşünülen işletmedeki kamera, önce ‘bozuk’ diye alınmamıştı. Ardından gelen savcılık emri üzerine Mardin Kebap Evi işletmecisi tarafından bizzat tüm tesisatı ile sökülerek emniyete teslim edildiği öğrenildi.
 
Ulusal Kriminal Büro’ya gönderildi


Kameraların çekim yaptığı fakat kayıtların oldukça eski bir sistem olduğundan bozuk, silik ve alınamadığı kaydediliyor. Soruşturmayı yürüten savcılık, Mardin Kebap Evi’nin kamera kayıtlarında görülemeyen veya net olmayan görüntülerin temizlenerek, geliştirilerek rahatlıkla anlaşılacak şekilde deşifresinin yapılması amacıyla Ulusal Kriminal Büro’ya gönderdiği öğrenildi.


Kameralarda alınabilmesi muhtemel görüntülerle Elçi’nin öldürülmesi olayının aydınlatabileceği ifade edilirken, hem savcılığın hem de baro yönetiminin söz konusu Mardin Kebap Evi kayıtlarıyla ilgili büyük bir beklenti içerisinde oldukları belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT