1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Elçi'ye 'mücadeleni sürdüreceğiz' sözü
Elçi'ye 'mücadeleni sürdüreceğiz' sözü

Elçi'ye 'mücadeleni sürdüreceğiz' sözü

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'ye yönelik saldırıya tepki gösteren siyasi parti ve kurum temsilcileri, Elçi'nin, "PKK örgüt değildir" şeklindeki sözlerine sahip çıkılması gerektiğini vurgulayarak, yürüttüğü mücadeleyi sürdürme sözü verdi.

A+A-

Katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'ye yönelik saldırıya tepkiler büyüyor. Elçi'nin Diyarbakır'da düzenlenen cenaze törenine katılan çeşitli siyasi parti ve kurum temsilcileri, insan hakları mücadelesi veren Elçi'nin yürüttüğü mücadeleyi sürdürme sözü verdi.
 
Kışanak: Elçi'ye yönelik katliam dönüm noktasıdır
 
Katledilen Elçi için, "Hepimizin için insan hakları mücadelesi veren, adalet arayışı takipçisi olan, bu konuda hiç gözünü kırpmadan haksızlıkların üzerine giden, katliamları ortaya çıkarmak için mücadele eden çok değerli bir arkadaşımızdı, yoldaşımızdı" diyen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Elçi'ye yönelik saldırının çok açık bir cinayet, suikast olduğunu dile getirdi.

 

Kışanak, "Tahir Elçi'nin düşünceleriyle baş edemedikleri için susturmayı tercih ettiler. Aslında bizim siyasal tarihimizde bazı dönüm noktaları var. Ape Musa'nın katledilmesi, Vedat'ın katledilmesi gibi Tahir Elçi'nin de katledilmesi siyasi dönüm noktasına işaret ediyor. Çünkü uzunca zamandır aslında hak ve özgürlük mücadelesi arayışından vazgeçirmeye çalışan çok yoğun bir saldırı ve baskı var. Sivil toplum örgütleri, özellikle baro ve insan hakları kuruluşların yaptıkları çalışmalar bu katliamların, cinayetlerin göz önüne sermeleri ve dosyalar hazırlamaları birini rahatsız etti. Demokratik mücadeleyi susturmaya yönelik bir suikast diye düşünüyorum" diye konuştu.
 
'Elçi'nin sözlerine sahip çıkılmalı'
 
Elçi'ye yönelik saldırının derin bir kopuşa işaret ettiğini söyleyen Siirt eski Belediye Başkanı Selim Sadak, katliama sessiz kalınmaması gerektiğini söyledi. Elçi'nin hedef gösterildiği, "PKK  örgüt değildir" sözlerine sahip çıkılması gerektiğini belirten Sadak, "Bu sözler hayata geçirilmeli" dedi.
 
Elçi'ye yönelik suikastın hükümet tarafından yürütülen savaş politikasının devamı olduğunu söyleyen HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ömer Önen, Elçi'nin PKK'yı örgüt olarak görmediği için hedef seçildiğini vurguladı. Önen, "Herkesin bu kirli savaşa karşı koymalı" diye konuştu.
 
'Müzakere masasına geri dönülmeli'
 
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, barıştan yana irade koyan Elçi'nin ölümünün tesadüf olmadığını belirterek, suikastın aydınlatılmasını istedi. Kürt sorununun müzakere masasında çözümüne gerektiğine vurgu yapan Sayar, "Tahir çatışmaların, operasyonların durmasını istedi ve bunu canıyla ödedi. Bizler de bundan ders çıkarılması gerektiğini söylüyoruz ve müzakere masasına geri dönülmesi gerek" ifadesinde bulundu.
 
Barış, barış, barış...
 
Devletin Elçi suikastıyla katliamlara devam edeceği mesajı verdiğini söyleyen İHD Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu, Kürt halkına katliamlara karşı tek ses olma çağrısı yaparken, Mersin Barosu Avukatı Serap Angay, "Acı içindeyiz, bir Baro Başkanı ulu orta rahatça devlet eliyle katlediliyor Hiçbirimizin hiçbir şekilde garantisi yok" dedi. "Barışa her zamankinden daha çok ihtiyacımız var" diyen Avukat Nesrin Gözen ise tepkisini, "Barış barış, barış" sözleriyle dile getirdi.
 
'Gençler katliamlara gereken cevabı verecek'
 
Elçi'nin yakını olan Ramazan Elçi ise, "Bu katliamlar son bulsun artık halkımız huzur için de yaşamak istiyor" dedi. Elçi ile Hacı Lokman Birlik ve Ekin Wan'a yönelik katliamlar arasında hiçbir fark olmadığını dile getiren DEM- GENÇ Eş Sözcüsü Cihan Güneri, "Devlet aslında bir kez daha gerçek yüzünü gösterdi. 'Gerilla, milletvekili, baro başkanı dahi olsan biz sizleri katledeceğiz' diyor" ifadesinde bulundu. Güneri, gençler olarak katliamlara karşı gereken cevabı vereceklerini söyledi.
 
Batman Belediye Eşbaşkanı Sabri Özdemir ise, "Biz burada ona söz veriyoruz, biz sağ oldukça onun yolunun takip edeceğiz" dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler