1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Elçi’nin ölümüne yasal kılıf mı uyduruluyor?
Elçi’nin ölümüne yasal kılıf mı uyduruluyor?

Elçi’nin ölümüne yasal kılıf mı uyduruluyor?

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmeden önce basın açıklaması yapacağı yerde hangi polislerin olduğuna dair Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nden gelen “Görevlendirme” yazısının olaydan 11 gün sonra hazırlandığı ortaya çıktı.

A+A-

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin 28 Kasım 2015’de silahlı saldırı sonucu katledilmesinin üzerinden 43 gün geçti. Avukatların, olayla ilgili polislerin şüpheli sıfatıyla ifadesi alınması ve tutuklanması yönünde soruşturma savcılığına yaptıkları talebe henüz bir cevap verilmedi.

 

Elçi’nin katledilmesi olayında şüphelilerin kolluk kuvvetleri içerisinde yer almasından dolayı, delillerin karartılabileceğini belirten avukatlar, dosyaya emniyet tarafından gönderilen evraklardaki çelişkili bilgilerin bu şüphelerini her defasında daha da kuvvetlendirdiği görüşünde.
 
Emniyet tarafından soruşturma Savcılığına gönderilen “Görevlendirme” başlıklı belgede çarpıcı bir detay ortaya çıktı. Elçi ailesinin avukatları, soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’na basın açıklamasında görevlendirilen polis memurlarının listesini istedi. Dosyaya giren belgede 14 polisin olay yerinde görevlendirildiği belirtildi ancak belge altındaki tarih 9 Aralık 2015’e ait. Basın açıklamasının yapıldığı 28 Kasım’da yazılması gereken görevlendirme belgesinin olaydan 11 gün sonraki tarihe ait olması belgenin sonradan hazırlandığı şüphesini kuvvetlendirdi. Bu belge ile dosyada olay tarihine ait bir görevlendirme yazısının bulunmadığı ortaya çıktı. 
 
İlgili Büro Amirliklerine dağıtılması istemiyle Güvenlik Şube Müdürü imzalı “Görevlendirme Yazısı” başlıklı belgede, Sur ilçesi’nde Dört Ayaklı Minare önünde basın açıklaması gerçekleştirileceği bilgisinin ardından, konu ile ilgili gerekli tedbirlerin alındığı belirtiliyor. Bu konuda tüm ekiplerin sevk ve idaresinde Ekipler Büro Amir Yardımcısının (25 32 ekip kodu) sorumlu olacağı belirtiliyor. Güvenlik Şube Müdürlüğü’nde ekip kodları ve sicil numaraları yazılan personelin görevlendirildiği ifade edilen belgede basın açıklamasında 14 polisin sicil numaraları ve bağlı bulunduğu ekip kodları yazılarak görevlendirildiği belirtiliyor. Güvenlik Şube Müdürlüğü, “25 32, 25 33, 2534, 25 140, 25 142, 25 144” ekip kodlu ve sicil numaraları yazan 14 polis için “Belirtilen yerde görev alarak, kendi konuları ile ilgili gerekli çalışmaları yapacaktır” deniliyor. 
 
BELGE, FEZLEKE VE TELSİZLERDEKİ BİLGİLER BİRBİRİ İLE ÇELİŞİYOR
 
Belgede “ Konunun sıralı amirlerce takip edilmesi, personel değişikliğinin yapılması halinde bürolar değişimi yaparak ilgili emniyet tedbirinde belirtilen hususlar azami derecede uygulanmasının sağlanması emre göre hareket edilmesi ve herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi hususunu önemle rica ederim. 09.12.2015” diye yazıyor. 2 Aralık’ta hazırlanan polis fezlekesinde yer almayan 25 33 nolu ekibin de basın açıklamasında görevlendirildiği anlaşılıyor. 28 Kasım’daki polis telsizlerinde de farklı ekiplerin olay yerine yönlendirildiği görülüyor. Belgeler ve telsiz konuşmalarına bakıldığında o gün olay yerinde hangi birim ve ekiplerin olduğu netlik kazanmıyor.

 

0rsm568f8ba884998.jpg

 

(Haberdar)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler