1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Elçi’nin katillerinin bulunması istendi
Elçi’nin katillerinin bulunması istendi

Elçi’nin katillerinin bulunması istendi

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin yaşamını yitirmesinin üzerinden 6 ayı aşkın süre geçmesine rağmen faillerin hala bulunmaması protesto edildi.

A+A-

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Cabbar Leygara, faillerin bilinmesine rağmen, aylardır soruşturmada bir adım öteye gidilmediğini ve katillerinin bir an önce bulunmasını istedi.
 
Diyarbakır Barosu, yaşamını yitiren başkanları Tahir Elçi için her hafta adliye önünde düzenlediği basın açıklamasına bu hafta da devam edildi. DBP, HDP Diyarbakır il yönetimi ve çok sayıda avukat katıldı. 195 gün önce katledilen Elçi için "Seni unutmayacağız" yazılı pankart ile Elçi'nin fotoğrafları taşındı. HDP İl Eşbaşkanı Cabbar Leygara, Elçi'nin katillerinin bilinmesine rağmen hala adalet karşısına çıkarılmadığını dile getirdi. Leygara, "Katiller bulunana kadar protesto eylemlerimiz devam edecek. Elçi'nin, insanlığa, bu şehre katkılarını asla unutmayacağız" dedi.
 
'Failler hesap versin'
 
İçişleri ve Adalet bakanlıklarını Elçi'nin faillerinin yargılanması için göreve çağıran Leygara, "6 aydır soruşturmaya dair tek bir adım atılmadı. Bu Türkiye demokrasinin bir ayıbıdır. Failler ortada bunların bir an önce yargılanmasını talep ediyoruz. Bir an önce faillerin hesap vermesini istiyoruz" diye konuştu.
 
Leygara, Elçi'nin demokrasi mücadelesini sonuna kadar taşıyacaklarını belirtti. Eylem, yapılan konuşmaların ardından, oturma eylemiyle son buldu.

(Baver Değer)

HABERE YORUM KAT