1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Elçi’nin kafatasını parçalayan mermi nerede?
Elçi’nin kafatasını parçalayan mermi nerede?

Elçi’nin kafatasını parçalayan mermi nerede?

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin, önceki gün Dört Ayaklı Minare’nin önünde basın açıklaması yaptıktan sonra öldürülmesinde en önemli delil olan mermi çekirdeği, sokağa çıkma yasağı nedeniyle hala da bulunamadı.

A+A-

 Bulunduysa bile Elçi’nin avukatlarına bulunduğu bildirilmedi. Baro Yönetim Kurulu Üyesi avukat Burhan Deyar “Daha önceki benzer soruşturmalara bakılınca mermi çekirdeğinin bulunması olasılığı çok zor ama Başsavcı Ramazan Solmaz, olayı tüm yönleriyle aydınlatma sözü verdi” dedi.

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Cumartesi günü Diyarbakır’da Dört Ayaklı Minare’nin ayaklarının Vandallıkla tahrip edilmesini kınayan basın açıklaması sonrasında çıkan çatışma esnasında ensesinden girip, sol kaşının üstünden çıkan tek kurşunla yaşamını yitirdi. Olayla ilgili olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün yaptığı açıklamada, Tahir Elçi yerde yatarken yanında bulunan silaha ilişkin olarak “Bu tabancanın ilk polisimizi şehit eden teröristin elinde bulunan tabanca olduğu tespit edilmiştir ve şehidimizin mübarek bedeninden çıkan merminin bu tabancadan çıktığı tespit edilmiştir” dedi.

Soruşturma ile ilgili olarak şu ana kadar başka da yapılan herhangi bir açıklama yok. Oysa Elçi’nin ölümüne neden olan başına isabet eden mermi çekirdeği, cinayeti kimin işlediği konusunda birinci derecede önemli bir delil. Henüz o mermi çekirdeğinin bulunup bulunmadığına ilişkin hiçbir açıklama yok.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Diyarbakır Barosu’nun yönetim kurulu üyeleri ve baroya üye avukatlardan oluşan yaklaşın 10 kişilik bir heyetle, önceki gün Elçi’nin öldürüldüğü noktada olay yeri incelemesi yapacaktı. Ancak, Diyarbakır Valiliği’nin alelacele olay yeri ve çevresindeki mahallelerde ilan ettiği sokağa çıkma yasağı ve o noktadaki bir çatışma gerekçe gösterilerek, olay yeri incelemesi yapılmadı. Dolayısıyla da o mermi çekirdeği de henüz bulunamadı.

Merminin bulunması, soruşturmayı tamamen aydınlatılabilecekken, halen de olay yeri incelemesinin yapılmayıp, delillerin toplanmadığı iddiaları, hukukçuları umutsuzluğa sürüklüyor.

Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyesi avukat Burhan Deyar, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından merminin bulunduğuna ilişkin kendilerine bir bilgi verilmediğini söyledi. Deyar “Olayın sonrasında Başsavcı ve avukatlarla gitmek istedik ama güvenlik görevlileri çatışma var diye bizi yaklaştırmadılar. O zamandan beri de olay yerinin durumunun ne olduğu ile ilgili hiçbir bilgimiz yok.

Çatışma var mıydı yok muydu bu da kuşkulu geldi bize. Dolayısıyla merminin bulunup bulunmadığını bilmiyoruz. Çünkü daha önceki benzer olaylara baktığımızda aradan geçen süre içinde deliller ortadan kayboluyor ve soruşturma da dolayısıyla karartılıyor. Ancak Başsavcı Ramazan Solmaz, Elçi’nin katledilmesiyle ilgili bize olayın tüm yönleriyle aydınlatılması garantisini verdi. Umut ederiz ki sözlerinde dururlar ve fail tartışmaya neden olmayacak şekilde ortaya çıkar. Olay yerini gören PTT var, çevredeki esnafların da güvenlik kameraları var. Başsavcı Solmaz, bu kayıtları izleyebileceğimizi söyledi. Biz de Baro olarak soruşturma ile ilgili çalışmalara daha aktif katılacağız” dedi.

Bu arada İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen 4 müfettiş de dün yoğun güvenlik önlemleri altında olayın yaşandığı sokağa girmek istedi. Ancak silah seslerinin gelmesi üzerine müfettişler, olay yerinden ayrıldı.

Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili karanlıkta kalan sorular, olayı aydınlatmada önemli cevaplar saklıyor.
 
1 Polislerce takip edilen araç neden Tahir Elçi’nin basın açıklaması yaptığı yerin yakınlarında durduruldu?

2 Olay yerinde onlarca polis bulunmasına karşın Elçi neden korunamadı?

3 YDG-H’li olduğu belirtilen iki silahlı kişiden öndekinin gazetecilerin yanına gelmeden sağ elindeki silahı sol eline alarak kazbazından tuttuğuna ve ikinci kişinin gazetecilerin önünde silahı yere fırlattığına ve polislerin Elçi’nin de buluduğu yöne doğru ateş ettiğine ilişkin görüntülere göre Elçi polisin silahından çıkan kurşunla mı vuruldu?

4 Elçi, 3. bir noktadan gelen kurşunla vurulmuş olabilir mi?

5 Elçi’nin faili meçhul cinayetlerdeki gibi ensesinden tek kurşunla vurulması bir mesaj mı?

* HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ’a yönelik suikast ihbar ve iddialarının gündeme geldiği ve “ suikastler yaşanacak” tartışmalarının yapıldığı bir dönemde Tahir Elçi’nin öldürülmesi tesadüf mü?

6 Olay yerindeki gazetecilerin görüntüleri, güvenlik kamerası görüntüleri ve deliler toplandı mı? Mobese kameraları çalışıyor muydu? n

7 İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre eylem yapılacağı istihbaratı alındığına göre basın açıklamasına neden izin verildi? Polislerin bilgisi yok muydu?

Öte yandan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, konuyla ilgili olarak ayrıntılı bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada şöyle denildi.

“28/11/2015 tarihinde Sur İlçesi Balıkçılarbaşı semtinde ve Şeyh Mutahhar Cami (dört ayaklı minare) yanında meydana gelen ve PKK mensuplarınca gerçekleştirilen silahlı saldırı olayı ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızın 2015/42413 numaralı dosyası üzerinden soruşturma başlatılmıştır. 28/11/2015 tarihinde 10:50 sularında Diyarbakır İli Sur İlçesi Gazi Caddesi üzerinde yavaşlayan şüpheli bir araç içerisinde bulunan 2 PKK mensubu tarafından ateş açılması sonucu Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesinde görevli polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Cengiz Eerdur şehit olmuş, bu olayın hemen sonrasında PKK'lıların, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin "zarar gören tarihi eserler" hakkında basın açıklaması yaptığı ve açıklama sonrasında bulunduğu Sur İlçesi Savaş Mahallesi Yenikapı Sokakta bulunan Şeyh Mutahhar cami yanına doğru yönelmeleri üzerine burada çıkan silahlı saldırı olayı sonucunda Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi hayatını kaybetmiş ve 1 polis memuru ile 1 basın mensubu yaralanmıştır.

Olay kapsamında;

a) Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin Diyarbakır Adli Tıp Grup Başkanlığı ile birlikte yapılan otopsi neticesinde 1 adet ateşli silah mermi çekirdeğinin ense soldan kafatasına isabet ederek arkadan öne aşağıdan hafif yukarıya ve soldan hafif sağa seyirle harabiyet yaparak alın sol taraftan vücudu terk ettiği ve atış mesafesinin uzak atış olarak değerlendirildiği, ölümün harici ateşli silah mermi çekirdeği yaralanması sonucu meydana geldiği, ölüme etki eden harici ateşli silah yaralanması dışında başka bir bulguya rastlanmadığına ilişkin rapor düzenlendiği,

b) Polis Memuru Ahmet Çiftaslan'nın Diyarbakır Adli Tıp Grup Başkanlığı ile birlikte yapılan otopsi neticesinde ölümün vücuda isabet eden iki adet ateşli silah mermi çekirdeğinin her birinin müstakilen öldürücü nitelikte olduğu ve ölümün bu şekilde gerçekleştiğine ilişkin rapor düzenlendiği,

c) Polis Memuru Cengiz Erdur'un Diyarbakır Adli Tıp Grup Başkanlığı ile birlikte yapılan otopsi neticesinde ölümün vücuda isabet eden bir adet ateşli silah mermi çekirdeğinin öldürücü nitelikte olduğu ve ölümün bu şekilde gerçekleştiğine ilişkin rapor düzenlendiği anlaşılmıştır.


Olaydan sonra saat 14:30 sularında inceleme yapmak amacıyla Gazi Caddesinden olay yerine yönelen adli heyetimiz ile refakatinde Diyarbakır baro avukatlarından oluşan heyetimizin olay mahalline yaklaşıldığı sırada dört ayaklı minare ve çevresinde başlayan yoğun silahlı, roketatarlı ve bombalı saldırı sonucu olay yeri çevresinde güvenliği sağlamakla yükümlü bir adet kobra tipi aracın geçişi sırasında tuzaklı bombanın patlaması sonucu araçta bulunan 3 polis memuru hafif şekilde yaralanmıştır.


Polis Memurlarımızın şehit edildiği olayda kullanıldığı anlaşılan ticari araç sürücüsü A.S., Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatı ile gözaltına alınmış, olayın şüphelisi olduğu değerlendirilen M.G.hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızın talebiyle Diyarbakır Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince yakalama kararı çıkartılmış, diğer şüphelinin kimlik tespit çalışmalarına devam edilmektedir.


Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülme olayının görgü tanıkları olan Diyarbakır Barosuna kayıtlı Avukatlar, baro çalışanları, gazeteciler, polis memurları ve olayın diğer görgü tanıklarının beyanlarını tespitine devam edildiği,
Meydana gelen olaylarla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığımızın 2015/42413 soruşturma numaralı dosyası kapsamında şahsım nezaretinde 3 Cumhuriyet Başsavcı Vekili ve 5 Cumhuriyet Savcısı ile soruşturma tüm ayrıntılarıyla çok yönlü olarak devam etmekte olup, olası her ihtimal titizlikle araştırılmakta, delillendirme çalışmaları, kriminal araştırmalar ve kamera çözümlemeleri ile olay yerinden elde edilen silah ve diğer tüm delillerle ilgili çalışmalar sürdürülmektedir.
Soruşturmanın safahat ve sonucundan kamuoyuna bilgi verilecektir”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler