1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Elçi'den, trafik polislerine saldırıya ilişkin açıklama
Elçi'den, trafik polislerine saldırıya ilişkin açıklama

Elçi'den, trafik polislerine saldırıya ilişkin açıklama

DİYARBAKIR- Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, trafik polislerine saldırıların kabul edilemez olduğunu söyledi.

A+A-

Diyarbakır’da dün trafik polislerine yönelik düzenlenen saldırıda 2 polis memuru şehit oldu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Elçi, hayatını kaybeden her iki görevliye Allah'tan rahmet, ailelerine ve meslektaşlarına başsağlığı dileğinde bulundu.

Elçi, “Trafik hizmeti gibi toplumun günlük yaşamını kolaylaştırıcı bir kamusal hizmet yürüten trafik polislerine silahlı saldırıyı kabul edilemez buluyor ve bu tür eylemlerin toplumumuzu ve meslektaşlarımızı vicdanen rahatsız ettiğini ifade etmek isteriz.

Diyarbakır Barosu her fırsatta devlet görevlilerinin şiddet ve silahlı eylemlere karşı yürütecekleri faaliyetlerin hukuk içinde kalması, ölçülü ve insan haklarını ihlal etmeyecek şekilde yürütülmesi gerektiğini ifade ettiği gibi, devlet dışı silahlı güçlerden de insancıl hukukun asgari ölçülerine uymaları, bu çerçevede güvenlik görevlisi de olsa silahsız veya operasyanel bir faaliyet içerisinde olmayan güvenlik görevlilerine karşı silahlı eylemler yapılmaması çağrısında bulunmaktadır.

Diyarbakır Barosu olarak, KCK yetkililerinin insancıl hukuk kurallarına ve çatışma hukukuna bağlı kalacakları, operasyonel ve saldırı faaliyetleri içinde bulunmayan güvenlik görevlilerinin silahlı eylemlere hedef olmayacağı biçimindeki söz ve taahhüdünü yerine getirilmesi gerektiğini ifade etmek isteriz. Diyarbakır Barosu dün, Diyarbakır kent merkezinde, toplum içinde ve toplum hizmeti yürüten iki trafik polisine yönelik saldırının bu türden son saldırı olmasını ummaktadır” dedi.


(YRT-AŞ-Y)

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler