1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Elçi'den güvenlik paketi değerlendirmesi
Elçi'den güvenlik paketi değerlendirmesi

Elçi'den güvenlik paketi değerlendirmesi

DİYARBAKIR - Polisin yetkilerini genişleten güvenlik paketi değişikliğine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Diyarbakır Barosu Başkanı avukat Tahir Elçi, polise daha fazla yetki verilmesinin sorunları çözmeyeceğini ifade etti.

A+A-

Diyarbakır Barosu Başkanı avukat Tahir Elçi, IŞİD'in Kobani'ye saldırıları üzerine Türkiye'nin çeşitli illerinde başlayan ve 35 kişinin ölümüne neden olan olayların ardından toplumsal olaylarda cezaları arttıran ve polise yeni yetkiler getiren “iç güvenlik paketi” ile ilgili İHA'ya değerlendirmelerde bulundu.

Mevcut yasal düzenlemelerin her türlü şiddet eylemi ve asayiş sorunu ile mücadele etmek için yeterli olduğunu düşündüklerini belirten Elçi, Türkiye'nin şiddet ve asayişsizlikle mücadele etmek için gerekli yasal altyapıya sahip olduğunu kaydetti.

2009'daki KCK operasyonları döneminde yapılan yasal düzenlemelerin çoğunun zaten mevcut olduğunu aktaran Elçi, "Yargının uygulamaları da değişmedi. Mevcut yasa ve yargısal uygulamalar zaten insan haklarına uygun değilken, güvenlik görevlilerine daha fazla yetki verilmesi sorunları çözmez. Zaten hem polisin, hem de jandarmanın her türlü yasal yetkileri var" dedi.


(MP-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT