1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Elçi hakkındaki iddianame kabul edildi
Elçi hakkındaki iddianame kabul edildi

Elçi hakkındaki iddianame kabul edildi

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, ‘PKK örgüt değildir” diyen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, hakkında “PKK propagandası yapmak” suçundan 7,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istemiyle hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi.

A+A-

Özel bir televizyon kanalında bir tartışma programında canlı yayında “PKK örgüt değildir” diyen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan ve ‘pkk propagandası yapmak’ suçlamasıyla hakkındaki 7,5 yıla kadar hapis istenen iddianame mahkemece kabul edildi. Başsavcı vekili İdris Kurt tarafından hazırlanan iddianamede, PKK/KCK’nın, bir örgüt olduğu, bu tespitin sadece iç hukukta değil, binlerce kesinleşmiş yargı kararıyla ve birçok ülke tarafından belirlendiği kaydedildi.


Günümüzde meşru bir hakkın, meşru bir yöntemle talep edilmesinin önünde hiçbir engel bulunmadığı aktarılan iddianamede, “PKK'nın talepte bulunduğu hakların meşru yoldan elde edilemediği, bu nedenle cebir-şiddet içeren eylemlere mecbur kaldığı yönündeki iddiası, ülkemiz için kesinlikle gerçek dışıdır... Dünyada bir benzeri olmayan eşsiz bir siyasal örgütlenme özgürlüğünün dolayısıyla hakların siyasal yolla talep edilmesi imkanının sunulduğu bir ülkede, 'ben haklarımı alabilmek için silah-cebir-şiddet kullanmak zorundayım' şeklindeki gerekçe asla doğru değildir. Buna rağmen örgüt şiddet kullanmaktan vazgeçmemektedir” denildi.
 
“Elçi beyanda bulunurken ciddi ve dikkatli olmalı”


Elçi’nin bir hukukçu olması itibarıyla suç niteliği taşıyan fiili bilen bir kişi olduğu belirtilen iddianamede, şüphelinin toplumsal konum itibarıyla toplumu derinden etkilemekte olan bir konuda beyanda bulunurken, çok daha ciddi, dikkat ve özeni göstermesi gerektiği kaydedilen iddianamede şöyle denildi: 


“Şüphelinin söz konusu örgütün ciddi bir toplumsal desteğe sahip olduğu yönündeki beyanı, söz konusu örgütün kullandığı şiddet/tedhiş eylemleri ile toplumu yıldırma-korkutma sonucu ulaşılan bir durum olduğunun göz ardı edilmesi ile izah edilebilir. Ayrıca şüpheli var olduğunu ileri sürdüğü desteğin, doğduğu toplumdan daha çok dış kaynaklı olduğunu da göz ardı etmektedir. Suç işleniş zamanı da daha dikkatli olunması gereken bir süreçtir.

Toplumu şiddet sarmalından korumaya çalışan güvenlik güçlerinin pkk'ya karşı mücadelesinde yoğun olarak şehit verdiği bir dönemde görev alanların motivasyonunu kıracak biçimde sorumsuzca beyanda bulunmak, 'ne kadar sarsıcı ve tabuları yıkıcı da olsa ifade özgürlüğünü kullanma hakkı' kapsamındaki hakkın kullanılmasıyla açıklanmaz”
Şüpheli Tahir Elçi’nin “pkk propagandası yapmak” suçundan 7,5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasının istendiği iddianame, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Mahkemenin iddianameyi kabul etmesiyle dava önümüzdeki gönlerde görülmeye başlanacak.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler