1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Elçi cinayetinde ‘17 dakika’ ve ‘13 saniyelik’ sır
Elçi cinayetinde ‘17 dakika’ ve ‘13 saniyelik’ sır

Elçi cinayetinde ‘17 dakika’ ve ‘13 saniyelik’ sır

Elçi cinayetiyle ilgili iki görüntüde 17 dakika ve 13 saniyelik kesintiler tespit edildi. “Dışarıdan müdahale” kuşkusu doğduğunu belirten Elçi ailesinin avukatları, görüntülerin TÜBİTAK veya Adli Tıp’ta incelenmesini istedi.

A+A-

Tahir Elçi cinayeti soruşturması dosyasına giren olaya ilişkin video kayıt görüntülerini inceleyen avukatlar iki ayrı görüntü dosyasında ayrı ayrı 17 dakika ve 13 saniyelik kesintiler tespit etti.
 
Görüntü dosyalarında, “dışarıdan müdahale edilmiş” kuşkusu doğduğunu belirten Elçi ailesinin avukatları, Diyarbakır Başsavcılığı’na başvurarak, ilgili harddisk ve flash belleklerin herhangi bir müdahale olup olmadığının tespiti için TÜBİTAK veya Adli Tıp’ta incelenmesini istedi. Kesilen görüntülerin cinayet anına ilişkin olduğu tahmin ediliyor.
Elçi ailesinin avukatlarınca savcılığa verilen soruşturmanın genişletilmesi talepli dilekçede 17 dakikalık sır görüntülerinin nerede olduğu sorulurken şu ifadelere yer verildi:
 
‘Dışarıdan müdahale’
 
Savcılık tarafından teslim edilen görüntü kayıtlarının incelenmesinde Yenikapı Sokak’ta yer alan PTT Şubesi’nin 5 nolu güvenlik kamerası kayıtlarında olay günü saat 11.34 ile 11.51 saatleri arasında 17 dakikalık bir kesintinin olduğu gözlemlenmektedir. Emniyetten savcılığa teslim edilen harddisk içerisinde PKK klasörünün içinde yer alan klasörde “10000507 nolu” video dosyasının son karesinin 11.34.41 olduğu görünmektedir. Aynı klasördeki devam mahiyetindeki “10000507” nolu videonun dosyasının ilk karesinin 11.51.18 olduğu görünmektedir. 15 nolu kamera kaydı ile beraber değerlendirildiğinde Uğur Yakışır ve Mahsum Gürkan’ın (olay sırasında kaçan PKK’lılar) geçiş anlarını gösteren kayıtlar söz konusudur. 15 nolu kamera kaydı ile 5 nolu kamera kaydının zamansal karşılaştırılması görüntü farklılığı hissi uyandırmakta, 17 dakikalık olay anını da kapsayan kayıpla birlikte görüntü kayıtlarına dışarıdan müdahale edilmiş olabileceği kuşkusu ortaya çıkmaktadır. Nitekim PTT klasörü içerisinde yer alan INDEX dosyasında da kayıtlara ilişkin zamansal farklılık ortaya çıkmaktadır.
 
‘TÜBİTAK incelesin’
 
Bu nedenle PTT güvenlik kamera kayıtlarının, görüntüyü kaydeden cihaz ve harddisk ile birlikte TÜBİTAK veya Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’na gönderilerek görüntü kayıtlarına ekleme, çıkartma, kesmi, montaj gibi bir müdahalenin olup olmadığı konusunda rapor düzenlemesini talep ederiz”
 
Elçi ailesinin avukatları tarafından savcılığa verilen ikinci dilekçede de 13 saniyelik görüntü kaydının silindiği tespiti yer aldı. Dilekçede şöyle denildi:
 
Görüntü aniden kesiliyor
 
Savcılık tarafından tarafımıza teslim edilen görüntü kayıtlarının incelenmesinde Foto Film Şube Personeli’nce çekilen görüntü kayıtlarında yaklaşık 13 saniyelik bir kesintinin olduğu gözlenmektedir. Emniyetten savcılığa teslim edilen harddisk içerisinde “foto film” klasörünün içinde video klasöründe yer alan video dosyasının son karesinde yaşlı bir adamın Tahir Elçi’nin yanından ayrılmakta olduğu sırada görüntünün aniden kesildiği görülmektedir. Kesilen görüntünün devamı niteliğinde olduğu anlaşılan ve aynı klasör içerisinde yer almakta olan video dosyasının ilk karesinde Yeni Sokak içerisinde, Balıkçılarbaşı istikametinden Dört Ayaklı Minare’ye doğru koşmakta olan Uğur Yakışır’ın Dört Ayaklı Minare’yi geçtikten sonra görüntüsüyle devam ettiği görülmektedir. Söz konusu görüntü dikkatle incelendiğinde kamerayı kullanan kişinin takip ettiği görüntünün devamı niteliğinde çekim yaptığı anlaşılmaktadır.
 
Eğilince çekimden çıktı
 
Foto film şubede görevli ve çekimi yapmakta olan 311840 sicil sayılı polis memuru, ifadesinde, “yere çökme sırasında çekimden çıktığı” demiştir. Ancak olay yerinde bulunan ve çekim yapan istihbarat şube personeli de dahil onlarca haber ajansı personelinin kesintisiz çekim yaptığı görülmektedir. Olay anında çekim yapmakta olan diğer kameraların görünlütelinin incelenmesinde kayıp zamanın yaklaşık 13 saniye olduğu tespit edilmiştir. Söz konusu kesintinin fail ya da maktulün hareket anlarını kapsadığı değerlendirilmekle bu haliyle görüntü kayıtlarına dışarıdan müdahale edilmiş olabileceği kuşkusu ortaya çıkmaktadır.
 
Müdahale araştırılacak
 
Foto Film Şube Personeli’nce çekilen görüntü kayıtlarının, görüntüyü kaydeden cihaz ve hafıza kartı ile birlikte Tübitak veya Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’na gönderilerek görüntü kayıtlarına ekleme-çıkartma-kesme-montaj gibi bir müdahalenin olup olmadığı konusunda rapor dinlenmesini talep ederiz” 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler