1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Elazığ Caddesi’ndeki yol genişletme çalışmaları devam ediyor
Elazığ Caddesi’ndeki yol genişletme çalışmaları devam ediyor

Elazığ Caddesi’ndeki yol genişletme çalışmaları devam ediyor

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Elazığ Caddesi’nde yürüttüğü yol genişletme çalışması devam ediyor.

A+A-

Caddenin Dağkapı kısmında duvarlar 10 metre geriye çekildi, Dağkapı’dan Seyrantepe’ye giden yol 3 şeride çıkartılacak, kaldırımlar düzenlenecek, bisiklet yolu yapılacak. 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın Elazığ Caddesi’nde başlattığı yol genişletme çalışmasının büyük bir kısmı tamamlanırken, caddenin Dağkapı kısmında ise çalışmalar sürüyor.

Çalışmalar kapsamında Bilim Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Orduevi’nin duvarları yaklaşık 10 metre geriye alındı. Dağkapı’dan Seyrantepe istikametine giden 2 şeritli yol 3 şeride çıkarılacak, 400 metre bordür döşenecek, bin metrekare bazalt kaldırım, 3 metre genişliğinde 200 metre uzunluğunda bisiklet yolu ve görme engelli vatandaşlar için 200 metre uzunluğunda hissedilebilir yüzey yapılacak. Elazığ Caddesi’nin Dağkapı kısmındaki çalışmanın maliyeti ise yaklaşık 200 bin TL olacak.

“TRAFİK RAHATLAYACAK”

Elazığ Caddesi’ndeki çalışmaya ilişkin bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Etüd Proje ve Yapım Şube Müdürü Bahar Acar, Elazığ Caddesi’ndeki yol genişletme çalışmaları kapsamında Bilim Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Orduevi duvarlarının yaklaşık 10 metre kadar geriye alındığını belirtti. Genişletilen yolun 7 metresi kaldırım ve bisiklet yolu olarak kullanacaklarını kaydeden Acar, geriye kalan kısmı da yola dahil ederek 2 şerit olan yolu 3 şeride çıkaracaklarını ifade etti.

Bilim Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun kaldırılan duvarının yerine yaklaşık bir metre yüksekliğinde yeni duvar ve üzerine korkuluk yapıldığını belirten Acar, Orduevi’nin de eski duvarı yerine ortalama 2 metre yüksekliğinde betonarme perde duvar yapıldığını kaydetti. Acar, Elazığ Caddesi yol genişletme çalışmaları kapsamında yapılan bu çalışma ile Dağkapı’dan Seyrantepe istikametine doğru olan 2 şerit yolun 3 şeride çıkartılmasıyla trafiğin rahatlayacağını ifade etti. Acar, çalışmanın Haziran ayı ortasında tamamlanacağını söyledi.

(İHA-MP-Y)

HABERE YORUM KAT