1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Elazığ Caddesi’nde çalışmalar sürüyor
Elazığ Caddesi’nde çalışmalar sürüyor

Elazığ Caddesi’nde çalışmalar sürüyor

DİYARBAKIR - Diyarbakır’da, kentin trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak olan yeni Elazığ caddesindeki yol genişletme ve yenileme çalışmaları sürüyor.

A+A-

Kaldırım ve yeşillendirme çalışmalarının başladığı caddeye 726 ağaç dikilecek. 


Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Elazığ caddesinde başlatılan yol genişletme çalışmalarına devam ederken, yolun asfaltlanması ardından Fen İşleri Daire Başkanlığı, kaldırım ve peyzaj, Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ise, yeşillendirme çalışmalarına başladı. Elazığ caddesine 700 çınar, 20 çınar yapraklı akça ve 6 süs eriği ağaçlarının dikilmesi için çalışmaların startı verildi.

 

Cadde üzerinde kaldırım ve bisiklet yolunun tamamlanmasının ardından Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, yolun duvar kısımlarına 600 sarmaşık ve 400 oya ağacı ekerek, yaşayan duvar uygulamasını yaşama geçirecek. 15 bin adet mevsimlik çiçeğin dikileceği caddenin çehresi modern bir görünüme kavuşacak.


Çalışmalar hakkında bilgi veren Fen İşleri Daire Başkanlığı Etüt Proje Yapım ve Kontrol Şube Müdürü Bahar Acar, Elazığ Caddesi’ndeki çalışmaların ilk olarak askeriye duvarlarının yer yer 6 ila 10 metre arasında geriye alınarak başladığını söyledi.

 

Duvarın içeriye alınmasından sonra yol çalışmasına geçtiklerini ve kaldırım düzenleme çalışmalarına başladıklarını kaydeden Acar, “Kaldırım çalışmalarında 21 bin 671 metrekare bazalt plak ve 5 bin 968 metrekare bazalt bordür döşenecek.

 

Görme engelliler için kaldırımlara 6bin 8630 adet takip tuğlası yerleştirilecek. Yine yolun sathını tutturabilmek için Batıkent Meydanı tarafına 400 metre uzunluğunda perde duvar örülecek” dedi.


“BİSİKLET YOLU TEK TARAFTA OLACAK”


Yolun Dağkapı’dan Seyrantepe’ye doğru 4, Seyrantepe’den Dağkapı’ya doğru ise 3 şeride çıkarılarak trafik akışının rahatlatılacağını ifade eden Acar, “Dağkapı’dan Seyrantepe’ye doğru 3 metre genişliğinde bisiklet yolu da yapılacak. Diğer şeridin istenilen düzeyde geniş olmamasından dolayı bisiklet yolu sadece tek tarafta olacak” diye konuştu.


“205 ADET AYDINLATMA DİREĞİ DİKİLECEK”


Yolun daha estetik bir görünüme kavuşması için caddeye toplam 205 adet aydınlatma direğinin dikileceğine de dikkat çeken Acar, şunları kaydetti:


“Caddenin yeşillendirilmesi için Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı bir çalışma yürütüyor. Şuan yolun kaldırımlarını ağaçlandırmaya başlayan ilgili başkanlık, daha sonra yolun bitmesiyle birlikte bitkilendirme çalışmasına da başlayacak.”


(MP-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler