1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. El ele verelim
El ele verelim

El ele verelim

Hak ve Özgürlükler Partisi seçimlerde farklı kulvarlarda siyaset yapan Kürt yurtsever parti ve hareketlerini “el ele vermeye” çağırdı.

A+A-
Hak ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par) Meclisi, 7-8 Şubat tarihlerinde Diyarbakır'da toplandı. Toplantıda alınan kararlar, “Yurtsever demokratik güçlerin birliği için el ele verelim” başlıklı bir açıklamayla duyuruldu.
 
Diyarbakır Yenigün'ün haberine göre Rûdaw'da yer alan habere göre, açıklamada, Kobani olayları anımsatılarak, “Hak-Par Kobanî'de olduğu gibi, Kürt güçleri arasında ulusal çıkarları esas alan dayanışma ve iş birliğinin geliştirilmesini dilemektedir” denildi.
 
'Somut bir sonuç yok'
 
“Çözüm süreci”nde henüz somut bir sonuç ortaya çıkmadığı belirtilen açıklamada, hükümetin cesur, güven verici ve ciddi adımlar atmadığı, PKK'nin de silahlı mücadeleyi sonlandıracağına dair somut bir tutum içine girmediği ifade edildi. Hak-Par açıklamasında, nihai çözümün “federal yapılanma” ile mümkün olabileceğini bir kez daha vurgulanarak, yol kesme gibi eylemlerin Kürtler'in özgürlük mücadelesine zarar verdiği gelinen aşamada silahlı mücadelenin de ciddi bir engele dönüştüğü tespiti yapıldı.
 
İttifak çağrısı
 
Açıklamada ayrıca başkanlık sistemine ilişkin olarak ,“Hak-Par çok uluslu, çok kültürlü bir ülkede 'tek devlet, tek dil, tek ulus, tek bayrak' anlayışı üzerine bina edilmiş üniter devlet yapılanmasına dokunulmaksızın sadece güçlü bir başkan ile sorunların çözümünü mümkün görmemektedir” ifadeleri yer aldı. “Hak-Par, bölgede Kürtler adına siyaset yapan ve seçimlere katılma hakkı elde edebilmiş partilerden biridir” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
“Hak-Par, seçim sürecini farklı kulvarlarda siyaset yapan Kürt yurtsever parti ve hareketleri için, eylem ve etkinlikler içinde yakınlaşma zemini olarak görmekte, yurtsever ve demokratik güçleri doğru bir siyasi eksende el ele vermeye çağırmaktadır.”
 

HABERE YORUM KAT