1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ekonomiye güven tarihi dipte
Ekonomiye güven tarihi dipte

Ekonomiye güven tarihi dipte

Türkiye İstatistik Kurumu Diyarbakır Bölge Müdürlüğü verilerine göre, ekonomik güven endeksi yüzde 14,8 düşüşle 71,46'ya gerileyerek, verinin hesaplanmaya başladığı Ocak 2012'den beri en düşük değeri aldı.

A+A-

Ekonomik güven endeksi, Şubat'ta geçen aya göre yüzde 14,8 azalarak 83,88 değerinden 71,46 değerine geriledi. Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici, hizmet, perakende ticaret, inşaat ve reel kesim güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.
 
Ekonomik güven endeksi Kasım'da 104.8, Aralık'ta 100.8, Ocak'ta ise 83.9 değerini almıştı. Endeks, tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi (reel kesim), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ilişkin güven göstergelerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor.
 
TÜİK endeksin, ekonomik büyümeye ilişkin olarak diğer ekonomik göstergelere kıyasla daha erken bilgi sağladığından öncü bir gösterge olduğunu belirtiyor.
 
Ekonomik güven endeksinin 100'den büyük olması ortalama üzeri güveni; 100'den küçük olması ise ortalama altı güveni göstermekte.

 

(NTV Para)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler