1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ekonomik güç birliği çağrısı
Ekonomik güç birliği çağrısı

Ekonomik güç birliği çağrısı

Diyarbakır'da seçilecek 11 milletvekili için binin üzerinde aday adayının olacağının öngörüldüğünü belirten DTSO Başkanı Ahmet Sayar, aday adaylarına “Güç Birliği” çağrısı yaptı.

A+A-
Sayar, aday adaylarıyla birlikte oluşturulacak bir “Güç Birliği” hesabı ile toplanacak parayla Diyarbakır'a modern bir makarna fabrikasının kurulabileceğini vurguladı.
 
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası(DTSO) Başkanı Ahmet Sayar, milletvekili aday adaylarına “Güç Birliği Projesi” oluşturulması önerisinde bulundu.  
 
7 Haziran seçimleri için kentte milletvekili aday adayı olanlara anlamlı bir çağrı yapan Sayar, aday adaylarıyla birlikte oluşturulacak bir “Güç Birliği” hesabı ile toplanacak parayla Diyarbakır'ın ekonomik kalkınmasına katkı sunulabileceğine dikkat çekti. Sayar, Türkiye'nin en kaliteli makarna buğdayının Diyarbakır'da yetiştiğini ancak kentte bir makarna fabrikasının olmadığını belirterek,  yapılacak bir  “Güç Birliği” ile Diyarbakır'a modern bir makarna fabrikasının kurulabileceğini vurguladı.
 
'Halkın iradesi sonucu belirleyecek'
 
Konuya ilişkin görüştüğümüz Sayar, Türkiye'nin ve Diyarbakır'ın gündeminin 7 Haziran Genel seçimleri olduğunu belirterek,  “Seçimler demokrasinin olmazsa olmazıdır. Her alanda olduğu gibi siyasette de rekabet kaliteyi getirir. Bu konuda fazla söze gerek yok, sonuçta halkın iradesi sonucu belirleyecek. Seçim söz konusu olunca, tabii ki adaylar da olacak. En iyisini ben yapabilirim deyip önce partilerinin yetkili kurullarına kendilerini anlatacaklar, daha sonra da halkın karşısına çıkıp projelerini anlatacaklar bütün adaylar. Aday adaylığı başvurusu yapan tüm adaylara başarılar diliyorum” dedi.
 
'Sadece başvuru ücreti de yetmiyor'
 
Seçimlerin tartışılan bir diğer boyutunun da başvuru yapan adayların partilere ödediği başvuru ücreti olduğuna dikkat çeken Sayar,  “Sanırım aday adaylarının partilerine ortalama 5.000 TL civarında bir başvuru ücreti ödemesi gerekiyor. Böyle olunca da birazda imkanı olan adaylık başvurusu yapıyor. Çünkü sadece başvuru ücreti de yetmiyor. Tanıtımlara, toplantılara da bütçe ayırmak gerekiyor. Hem ülke genelinde hem de ilimizde ilk defa bu kadar aday adayının olduğu bir seçim havası yaşanıyor.
 
Diyarbakır özelinde, seçilecek 11 milletvekili için binin üzerinde aday adayı olduğu görünüyor. Aday olanlar tabii ki propaganda döneminde daha fazla para harcayacaklar. Ama söz konusu bin tane aday adayı partilerine minimum 5.000L başvuru ücretini vermek zorundalar” diye konuştu.
 
'Kalkınmaya nasıl dönüştürebiliriz?'
 
“Durum böyle olunca düşünüyor insan!” diyen Sayar, “Başvuru yapan aday sayısını ve ödenmesi gereken başvuru ücretini görünce bende de şöyle bir fikir gelişti;
 
Acaba siyasette olan, farklı görüşlerde insanların dahi ortak davranış sergilediği bu durumu toplumsal Barış'a, ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmaya nasıl dönüştürebiliriz. Mesele memleket olunca hiçte zor görünmüyor! Bugün biliyoruz ki ilimizde yaşamını etkilemeden cebinden çıkarıp en az 5 bin lira verebilecek binlerce insan var. Bu insanlar ekonomik bir yapılanma çatısı altında bir araya gelip ilimizin ihtiyacı olan alanlarda yatırımlar yapabilir.  Mesela en kaliteli makarnalık buğdayın yetiştiği ilimizde makarna fabrikası yok! Bu, köylümüz için, sanayicimiz için ve ilimizde yaşayan herkes için üzücü bir durumdur. Diyarbakır Ticaret Odası olarak, ülkemizdeki birçok başarılı güç birliği projelerini incelemekteyiz. İlimizde de bir güç birliği projesi oluşturarak herkesin katkısıyla büyük yatırımlar yapılabilir” şeklinde konuştu.
 
'Bir elin nesi var iki elin sesi var'
 
Sayar, “Mesela bin kişi oluşturulacak “Güç Birliği” hesabına 10 bin TL aktarırsa 10 milyon TL toplanacak. Böyle bir hesabın oluşması durumunda bir o kadar da iş çevrelerinden katkı sağladığını düşündüğümüzde 20 milyon TL'lik bir kaynak oluşabilir.  
 
Bu kaynakla Diyarbakır'da rahatlıkla modern bir makarna fabrikası kurulabilir. Böylelikle makarnalık buğdayın en iyisini yetiştiren köylülerimiz ürünlerini kendi memleketlerine satma imkanına kavuşacaklar. İnsanlarımız iş sahibi olacak, sermayemiz memleketimizde kalacak.  Ayrıca üretimimizi hem iç pazara hem de dış pazarlara satarak ilimizin ekonomisine katkı sağlayacak, ilimiz ihracat rakamları yükselecek ve merkezi hükümetten aldığımız yatırım bütçesini de arttırmış olacağız. Sadece Gaziantep'te ISO ilk 500 Firması içersinde birkaç tane makarna Fabrikası'nın olduğunu unutmayalım! Böyle bir modelin hayata geçirilmesi noktası DTSO olarak her anlamda destek vereceğimizi, elimizi taşın altına koyacağımızı da belirtmek istiyorum. Bir elin nesi var iki elin sesi var” ifadelerini kullandı.
 
Sayar son olarak, yapılacak her türlü projenin alt yapısına oda olarak destek olacaklarını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT