1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ekonomi “dibe” vurdu
Ekonomi “dibe” vurdu

Ekonomi “dibe” vurdu

Bölgede yeniden başlayan çatışmalı süreç ile beraber bölge ekonomisi de ağır yara aldı.

A+A-

Diyarbakır’da faaliyet gösteren emlakçılar, olaylardan dolayı emlak sektörünün adeta dibe vurduğunu belirterek, “Satan çok alıcı yok. Konut satış fiyatlarında da büyük düşüş var. Ama konut alan yok. İş olmadığı için dükkanları açamıyoruz. Olaylar sadece bizi değil, bütün esnafı etkiledi” ifadelerini kullandı.


Bölgede 20 Temmuz Suruç katliamının ardından başlayan yeniden başlayan ve tüm yıkımı ile devam eden çatışmalı süreç halkı tedirgin ediyor.


Çatışmalı süreç, başta küçük esnaf olmak üzere emlak sektöründeki esnafı da olumsuz yönden etkiliyor. Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi Bağcılar Emlak İşletmecisi Ömer Baydemir, yaşanan olayların bölge insanı olarak kendilerini tedirgin ettiğini ifade ederek, diğer sektörler de olduğu gibi Emlak sektörünün de olumsuz yönden etkilendiğini söyledi.
Meclis’te grubu bulunan 4 partinin biran önce birleşerek, bölgedeki çatışmalı sürece son verecek adımlar atması gerektiğinin altını çizen Baydemir, sektörlerin canlanması için 2,5 yıl devam ettirilen barış ya da diğer adıyla çözüm sürecinin devam ettirilmesi gerektiğini vurguladı.


Çözüm sürecinde sektör iyiydi


Baydemir, olaylardan önce başta bölge olmak üzere ülke genelinde devam eden çözüm süreci sayesinde sektörlerinin iyi bir konumda olduğunun altını çizerek, ‘’Ağır aksak da olsa sürdürülen bir çözüm süreci vardı. Bu süreç toplumsal hayatın her alanında olduğu gibi ticareti de olumlu yönden etkiliyordu. Ancak 7 Haziran seçimleri sonrası başlayan duraklama, son günlerde yaşanan çatışma ve saldırılarla birlikte artarak devam ediyor ve bugün artık insanlar yatırım yapamaz hale geldi” dedi.


Emlak sektörü dibe vurdu


Emlakçı esnafı ise, olaylardan dolayı emlak sektörünün bittiğine vurgu yaparak, “Satan çok alıcı yok. Konut satış fiyatlarında da büyük düşüş var. Ama konut alan yok. İş olmadığı için dükkanları açamıyoruz. Olaylar sadece bizi değil, bütün esnafı etkiledi. İhtiyaç harici alışverişler bile yapılmıyor. Barış sağlanmadıkça böyle devam edeceğiz. Biran önce barış sürecinin sağlanmasını istiyor ve bekliyoruz” diye konuştular.


Gizli bir ekonomik kriz bölgeyi bekliyor


“Bölge insanı ve bölgeye atanan memurlar bir an önce dairelerini satıp buradan gitmek istediklerini belirtiyor” ifadesini kullanan esnaflar şunları söylediler:


“Daire fiyatları 250 binden 170 bine düştü. Gizli bir ekonomik kriz Güneydoğu’yu bekliyor. Bir çok firma bölgeden gitti. Bu yaşananlardan büyük üzüntü duyuyor, bir an önce barışın sağlanmasını istiyoruz. İmkanı olanlar başka bölgelere gidiyor, fakat biz Diyarbakırlılar burada kalmaya mecburuz. Bölge insanı barış ve huzur istiyor. Akşam eve gittiğimizde iş yerimizi, işe gittiğimizde de evimizi düşünmek istemiyoruz.”

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler