1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ekolojik yaşam için, Tunceli-Erbil hattı bisikletli protesto
Ekolojik yaşam için, Tunceli-Erbil hattı bisikletli protesto

Ekolojik yaşam için, Tunceli-Erbil hattı bisikletli protesto

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki baraj yapımını protesto etmek için Kuzey Irak'ın Erbil kentine bisikletle gitmek üzere Tunceli'den yola çıkan 30 doğa aktivisti, bugün Diyarbakır'a ulaştı.

A+A-

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki baraj yapımını protesto etmek için Kuzey Irak'ın Erbil kentine bisikletle gitmek üzere Tunceli'den yola çıkan 30 doğa aktivisti, bugün Diyarbakır'a ulaştı. Kent girişinde Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş tarafından karşılanan doğa aktivistleri, bisikletli şehir turu yaptıktan sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i makamında ziyaret etti.

Ekolojik dengeyi bozduğu gerekçesiyle baraj yapımını protesto etmek isteyen 30 doğa aktivisti, Tunceli'den dün başlattıkları protesto yolculuğunda bugün Diyarbakır'a ulaştı. Doğa aktivistleri, merkez Kayapınar İlçesi Gaziler Mahallesi'nde Sur Belediye Başkanı BDP'li Abdullah Demirbaş tarafından karşılandı.

Başkan Demirbaş'ın da bir süre bisikletle eşlik ettiği doğa aktivistleri, şehir turu attı. Düdük çalarak, 'Dicle-Munzur özgürdür, özgür kalacak', 'Bırakın Hasanlar keyif yapsın' sloganları atan doğa aktivistleri, daha sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir'i makamında ziyaret etti. Doğa aktivistlerini çiçeklerle karşılayan Baydemir, daha sonra doğa aktivistleriyle bir süre görüştü. Doğa aktivistleri, Baydemir ve Demirbaş'a, protesto sloganlarının yazılı olduğu birer tiğşört hediye etti.

'Yeni bir yaşam için pedala bas' yazılı Kürtçe ve Türkçe sloganla Tunceli'den yola çıkan bisikletli 30 doğa aktivistini karışlama sırasında konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, genç aktivistleri yürekten kutladığını belirterek, şöyle dedi:

"Onlar sadece bu günümüzü değil, gelecekteki yüzyıllarca geleceğimizi garanti altına almanın çabası içerisindeler. Doğrusunu ifade etmek gerekirse, silahların susmasının yaratmış olduğu sonuçlardan bir tanesini yaşıyoruz. Bu insan toplumunun sorumlulluğudur. Çözümün gelişmesiyle birlikte yaşam standartlarımızın, uluslararası standartları geçeceğini düşünüyorum. Önemli olan başlamış olan bu sürecin hakikaten nihayete ermesi, cesaretli adımların atılmasıdır. Bu coğrafyada yaşayan insanların hak ve hukuklarının, özgürlüklerinin garanti altına alınmasıdır. O zaman demokrasi standartlarımızın dünya standartlarının üstüne çıkacağını düşünüyorum. Mezopotamya, ilklerin coğrafyası, adeta medeniyetlerin beşiğidir. Bir kez daha bu coğrafya, insanlığa öncülük edecektir. Yeter ki barışı haklarımıza, farklılıklarımıza çok görmeyelim. Lütfen herkes bulunduğu zeminde barışa, kardeşliğe el uzatsın, doğrusu oturarak, barış gelmeyecektir. Ortak çabamızla barış, adalet ve özgürlek gelecektir. Bunlar geldiğinde de bu coğrafyanın her köşesi cennet olacaktır."

Doğa aktivisti Hiraz Rusipi ise, ekolojik yıkımları kayıt altına almak ve bu durumu protesto etmek üzere Tunceli'den, Erbil'e bisikletle gitmek üzere yola çıktıklarını belirterek, "Dersim'den Erbil'e, bisikletle giderek, ekolojik yıkımları protesto etmek istiyoruz. Yol güzergahında bulunan ekolojik yıkımları kayıt altına almak istedik ve bu durumu protesto ediyoruz. Yol üstünde karşılaştığımız köylerde de gezici tohum takası yapıyoruz. Doğal tohumları köylülerle paylaştık. Bu köylerden aldığımız tohumları da başka köylere götürüyoruz. GDO ve hibritli tohumlar geleceğimizi karartıyor. Azda olsa doğal tohumların insanlara ulaşmasında aracı oluyoruz" diye konuştu.

Diyarbakır Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Hakan Çiçek de, bölgede eksikliği hissedilen doğal ekolojik aktivistlerin sesini duyarmayı hedeflediklerini belirterek, "Hem spor hem de doğal yıkımlara karşı tavır sergileyeceğiz. Dicle ve Munzur'un özgür akmasını istiyoruz. Bölgedeki savaş sırasında, bu coğrafyanın doğal yapısı çok yıprandı. Yıpranmaya karşı gelmek için yaptığımız girişimler de baraj engellerine takıldı. Yani barajlar eylemlerimizi de önledi. İşte bölgedeki bu doğal eylemlilik boşluğunu doldurmayı amaçlıyoruz. Savaşları durdurmak için önce doğayı korumak zorundayız" dedi.

HABERE YORUM KAT