1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ekoloji sürdürülebilir yaşam demektir
Ekoloji sürdürülebilir yaşam demektir

Ekoloji sürdürülebilir yaşam demektir

DİYARBAKIR- Amed Çevre ve Ekoloji Forumu'nda konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, demokratik, ekolojik ve cinsiyet özgürlükçü eksende toplumsal bir dönüşüm yaşandığını belirterek, “Ekoloji demek sürdürülebilir yaşam demektir

A+A-

Kentin sorunlarını masaya yatırmak ve çözüm önerileri oluşturmak için yapılan forumlar Amed Çevre ve Ekoloji Forumu ile son buldu.

Forumda atık yönetimi, kent temizliği, çevre kontrol-denetim- yeşillendirme, kum ocaklarının durumu, Hevsel Bahçeleri, Dicle Nehri ve su havzalarının durumu, petrol arama faaliyetlerinin yarattığı kirlilik, mera alanlarının ıslahı, sanayi atıklarının durumu ve yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesi ve geliştirilmesi konuları ele alındı.

Forumun açış konuşmasını yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, demokratik, ekolojik ve cinsiyet özgürlükçü eksende toplumsal bir dönüşüm yaşandığını söyledi. Kışanak, "Kimisi ekolojiyi çevre hakları, doğa hakları ile sınırlamaya çalışıyor. Ancak ekoloji doğanın ve onun bir parçası olan insanın doğal, sosyal, kültürel yani kısacası yaşamsal tüm alanlarına işaret eder. Evrende her şey canlı-cansız, organik-inorganik diye ayrılmadan bir denge içinde birbirlerini yeniden üreterek geleceğe doğru yol alır” diye konuştu.

"İNSAN MERKEZLİ DÜŞÜNCE DÜNYANIN SONUNU HAZIRLIYOR"

Evrenin bozan tek unsurun insan olduğunu söyleyen Kışanak, insanın dünyaya efendilik yapmayı bırakmadığı takdirde yaşamın kesintiye uğrayacağını ifade etti. Kışanak, “İnsan merkezli düşünceden baktığımızda bile sorgulanması gereken bir şeydir insan.

Yarını, bir sonraki günü düşünmeyen bir insan yaşamı nasıl sürdürecek. İnsanı merkeze koyup çevreye müdahale eden insan sadece kendi felaketini değil dünyanın da felaketini yaratmış olacak. Biz tek ve biricik değiliz. Kaynaklarımızı sorumsuzca ve sınırsızca tüketmeye hakkımız yok. Dönüşüm döngüsünü iyi anlamak ve uygulamak lazım. Yeni bir dönüşüm çarkını nasıl oluştururuz, bunun için kafa yormamız lazım” şeklinde konuştu.


(ÜN-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT