1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ekmek tüketimine dikkat
Ekmek tüketimine dikkat

Ekmek tüketimine dikkat

Diyarbakır İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Cevat Talay, ekmek tüketiminde tam buğday ekmeğin tüketilmesi gerektiğini belirterek, Tam Buğday Ekmeği vücudumuzun B vitamini ihtiyacının karşılanmasında önemli bir yere sahiptir, dedi.

A+A-

Diyarbakır İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Cevat Talay, tüketilecek ekmeğin seçimi ile ilgili verdiği bilgilerde tam buğday ekmeğinin tüketilmesinin çok önemli olduğu ve tam buğday ekmeğinin faydalarının çok fazla olduğunu vurguladı.

Tam Buğday Ekmeği az enerji vererek, uzun süre tok kalınmasını sağlamaktadır, diyen Talay, " Tam buğday ekmeği bu sayede günde alınması gereken enerjiyi ve obezitenin gerçekleşme tehlikesini uzak tutar" dedi.

Tam buğday ekmeğinin faydalarını şöyle sıralayan Talay, "

-Tam Buğday Ekmeği bağırsakların çalışmasını düzenler.

-Tam Buğday Ekmeği yüksek tansiyonu olanlara da iyi gelmektedir.

-Kan lipitlerini de kontrol altında tutar.

-Tam Buğday Ekmeği Şeker kontrolünü de sağlar" şeklinde sıraladı.

Ekmek tüketimiyle ilgili bir diğer önemli husus ekmek israfıdır
Ekmek tüketimiyle ilgili bir diğer hususun, ekmek israfının önlenmesi olduğunu belir-ten Talay; Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü (TMO) Tarafından ekmek israfı konusunda yapılan araştırma sonucunda ülkemizde günde 6 milyon adet (1.500 ton), yılda ise 2 milyar adet (550 bin ton) ekmeğin israf edildiği tespit edilmiştir. Ekonomik karşılığı ise yıllık 1,5 milyar TL olan israf, 4,7 milyon kişinin günlük ekmek ihtiyacını karşılayacak boyuttadır" ifadelerini kullandı.

Evlere ihtiyaçtan fazla ekmek alınmaması gerektiğini belirten Talay, "Ekmekler po-şette saklanmalı, Uzun süreli saklama amaçlanıyorsa ekmeğin derin dondurucuda ve poşet içerisinde saklanmalı, Ekmek dilimlenerek tüketilmesi, Kuruyan ekmekler israf edilmemeli, buharda bekletilip yumuşaması sağlanmalı" dedi.

Özellikle hastane, yatılı okul, askeri birlik ve bazı kamu kuruluşlarında ' Ekmek israfı önleme tedbirlerinin' alınması gerektiğinin altını çizen Talay, "Üretimin talebe göre planlanması, Tam buğday unundan kalitelİ bir şekilde üretilmiş ekmek sunulmalı, Ekmeklerin fırında veya satış yerinde uygun koşullarda saklanması, Toplu yemek tü-ketim yerlerinde uygun ambalajla paketlenmiş küçük gramajlı ekmek olarak verilme-si gerekir" şeklinde konuştu.

 

(M.Sait Adiyaman - İLKHA) 

HABERE YORUM KAT