1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ekmek israfını önleme kampanyası
Ekmek israfını önleme kampanyası

Ekmek israfını önleme kampanyası

Türkiye genelinde 2013 yılında başlatılan 'Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası'nın oldukça başarılı olduğu ve kampanyanın bu yıl da bütün hızıyla devam ettiği belirtildi.

A+A-

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Diyarbakır Şube Müdürü Metin Fidan, kampanyanın meyvelerini toplamaya başladıklarını belirterek, “İnsanların beslenmesinin en temel unsurlarından olan ve toplumumuzda kutsal olarak kabul ettiğimiz ekmek, maalesef ihtiyaçtan çok fazla üretilmekte ve bilinçsiz tüketim nedeniyle de ciddi oranlarda ekmek israfı yaşanmaktadır.

İsraf edilen her ekmekle, çiftçilerimizin alın teri, emeği, çabası ve dolayısıyla milli servetimiz heba olmaktadır” dedi.

Bu kapsamda 17 Ocak 2013 tarihinde dönemin başbakanı, şimdiki cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan ve daha sonra da başbakanlık genelgesi yayınlanan 'Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası' ülkemiz açısından büyük kazanımlar elde ettik. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ve Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) koordinesinde yürütülen kampanya kapsamında 663 kurum ve kuruluşun da katılımıyla ülkemizin dört bir yanında bugüne kadar bine yakın seminer, panel, fuar etkinlikleri gibi farklı etkinlikler gerçekleştirdik.

Bir yılını tamamlayan kampanyanın sonuçlarını değerlendirmek, ekmek tüketim alışkanlıklarında ve israf miktarlarında kampanyanın pozitif etkilerini tespit etmek amacıyla yaptığımız araştırmada ise bir hayli umut verici veriler elde ettik.

Araştırmanın sonuçları, kampanyamızın yıl dönümü olan 17 Ocak 2014 tarihinde gıda tarım ve hayvancılık bakanımız sayın Mehmet Mehdi Eker tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

EKMEĞİMİZİ, EMEĞİMİZİ, GELECEĞİMİZİ İSRAF ETMEYELİM

Özellikle yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımızın genel anlamda 'israf' kavramını tüm yönleriyle anlamaları bakımından bir hayli faydalı sonuçlar elde ettiğimiz kampanyamızda elde ettiğimiz sonuçlar, bizlere umut aşıladı.

Bu kapsamda, 2012 yılında günde 5.9 milyon adet olan ekmek israfının, kampanyamızın müspet etkisiyle günde 4.9 milyon adede düştüğünü, yani günde ortalama 1 milyon 50 bin adet, yılda ise 384 milyon adet ekmeğin çöpe atılmaktan kurtarıldığını memnuniyetle müşahede ettik. Bir önceki yıla göre israfın, hanelerde, personel ve öğrenci yemekhanelerinde yüzde 40, lokanta, otel ve fırın gibi ticari kuruluşlarda ise yüzde 1 oranında azalarak ekmek israfı konusunda geçen yıla göre yüzde 18'lik bir azalma sağladığı tespit edilmiştir.

Kampanyamız boyunca işlediğimiz israf etmeme duyarlılığıyla, ekmeğin ihtiyaç olduğu kadar alınarak tüketilmesi, tüketim alışkanlıklarının pozitif yönde değiştirilmesiyle milli ekonomimize yıllık 2.8 milyar liralık tasarruf sağlamış olduk. Sürdürdüğümüz kampanyaya, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) kampanya raporunda da geniş yer verilerek, kampanyamızın milli ekonomiye ve israfın önlenmesine dair sağladığı katkılar nedeniyle, bütün dünya ülkelerine örnek bir sosyal kampanya olarak gösterildi.

Ayrıca, OECD'nin her yıl yayımladığı '2014-2023 OECD FAO Tarım Görünüm Raporunda da kampanyamıza oldukça geniş yer verildi.

Ancak şunu hemen belirtmek isterim ki, toplumumuzda oluşan duyarlılık ve hassasiyet devam ettiği sürece, milli ekonomimize her yıl giderek artan katkılar sağlama imkânımız olacak. Böylelikle, yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımıza daha güçlü ve daha müreffeh bir ülke armağan etme yolunda yapılan hizmetler zincirine bir halka daha eklenmiş olacak.

Un ihracatında dünyada ilk sıralarda yer alan ülkemizde, ne yazık ki bir yılda israf edilen ekmeğin değerinin, bir yılda ihraç ettiğimiz undan elde ettiğimiz döviz geliriyle aynı düzeyde olduğunu düşünürsek, başlattığımız kampanyanın önemi çok daha net bir şekilde görülecektir.

EKMEĞİMİZİ VE EMEĞİMİZİ KORUYALIM

'Ekmeğimizi, Emeğimizi, Geleceğimizi İsraf Etmeyelim' sloganıyla sürdürdüğümüz israfa engel olmak için yapmamız gerekenleri de bir çok defalar muhtelif platformlarda dile getirdik.

Bu faktörlerin başında özellikle ekmeğin planlayarak üretilmesi konusu geliyor. Bir günde ortalama 3 milyona yakın ekmeğin fırınlarda israf edildiğini ve bu oranın toplam israf oranının yüzde 62.1'ine tekabül ettiğini düşünürsek, durumun hassasiyetini daha iyi anlamış oluruz.

Bunun yanı sıra ekmeği ihtiyaç kadar almalıyız ve dilimleyerek servis yapmalıyız. Gününde tüketilecekse ekmeği poşette muhafaza etmeli, uzun sürede tüketilecekse buzdolabı veya varsa derin dondurucuda muhafaza etmeliyiz.

Ayrıca, çok ihmal ettiğimiz bir konu var. Bayatlamış ekmeklerimizi yemek veya tatlıların yapımında kullanabiliriz'

TARIM VE HAYVANCILIK FUARINDA ZİYARETÇİLERİMİZİ BİLGİLENDİRDİK

TMO Diyarbakır Şube Müdürlüğü olarak bugüne kadar bu konuya özellikle vurgu yaptıklarını belirten Metin Fidan şöyle devam etti:

Etkinliklerimizde bu konuya oldukça detaylı yer verdik. Nitekim bu yıl yedincisi düzenlenen 'Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nda Açtığımız standa gün boyunca, gerek ekmek israfı konusunda ve gerekse bu konularla ilgili ziyaretçilerimize bilgiler verdik.

Genel Müdürlüğümüzün titiz bir çalışma sonucunda hazırlatarak ülkemiz genelinde dağıttığı 'Bayat Ekmekli Yemek Tarifleri' Adlı kitabımızdan ziyaretçilerimize hediye ettik.

Ayrıca bayat ekmeklerle yapılan yemekler, tatlılar ve böreklerden ziyaretçilerimize ikramlarda bulunduk.

Ekmek İsrafını Önleme Kampanyamızı destekleme Amacıyla, Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanlığının katkılarıyla hazırlanan bu kitapta, tazeliğini kaybetmiş ekmekleri çöpe atmak yerine, onlardan lezzetli yiyecekler ve tatlıların yapımıyla ilgili tarifler bulunuyor.

Toplumumuzda ekmek israfında oluşan bilinci artırarak, olabildiğince geniş kitlelere yaymak, farkındalık ve tüketim üretim anlayışlarımızın pozitif yönde değişip gelişmesi noktasında başlattığımız çalışmalarımızı, çok daha geniş platformlarda sürdürmeye devam edeceğiz'.

 

(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT