1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ekiplere Doğalgaz patlamasına müdahale eğitimi
Ekiplere Doğalgaz patlamasına müdahale eğitimi

Ekiplere Doğalgaz patlamasına müdahale eğitimi

Diyarbakır’da son yıllarda kömürden doğalgaza geçilmesi ile olası gaz sıkışması neticesinde meydana gelebilecek patlama ve yangınlara yapılacak müdahale ve kurtarma yöntemi ile ilgili afet ekiplerine eğitim verildi.

A+A-

Diyarbakır İl sağlık müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri ile Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğüne Bağlı Afet Birimi (UMKE) Tarafından afet ekipleri için düzenlenen teori ve uygulamalı Eğitim tatbikatı sona erdi.
 
Tatbikatta senaryo gereği Diyarbakır ili Kayapınar İlçesi Huzurevleri Mahallesinde bulunan bir binada doğalgaz sıkışması sonucu patlama meydana geldi. Meydana gelen patlamada çıkan yangın ve göçük nedeniyle Diyarbakır İl Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezi hatlarına çok sayıda ihbar çağrıları düştü.
 
İhbar edenlerden alınan bilgilere göre Huzurevleri Mahallesi son durak civarında bir binanın çöktüğü ve yangın başladığı, göçük altında kalanların olduğu bilgisine ulaşılması üzerine, Komuta Kontrol Merkezi tarafından, İl Ambulans Servisi Başhekimine bilgi verilerek başlatılan telefon ağı ile Komuta kontrol 110, 155, 156, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Valilik Kriz Merkezi alarma geçirildi.
 
Konu ile ilgili olağan dışı durum formundan form 1 düzenlenerek bakanlık kriz merkezine fakslandı. KKM tarafından bölgeye ambulanslar sevk edilerek, bir UMKE timi bölgedeki durum hakkında KKM bilgilendirilerek olası kurtarmalarda medikal müdahale yapmak amacıyla kısas sürede olay yerine ulaştı. Alanda yapılan tirajda hastalardan biri kırmızı olarak kodlandı. 1. ekip haberleşme sorumlusu konu hakkında KKM ‘yi bilgilendirilmesi ile olay yerine fazladan ambulans ve UMKE ekibi görevlendirmesi yapıldı. Gelen çağrılar ile yönlendirilen 112 ambulansının olay yerine varması ile UMKE timlerinin ilk müdahalesini yaptığı kırmızı kodlu yaralı Diyarbakır S. E. Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi.
 
Göçük altında halen 3 afetzedenin bulunduğu bilgisine üzerine bölgeye intikal eden İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri ile bilgi paylaşılarak göçük alanına yönlendirildi. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri vakalara ulaştıkça UMKE timlerinin müdahaleleri sağlandı. Göçükten 3 afetzede çıkarılarak 112 ambulansları ile hastane sevki sağlandı.
 
Vakaların hepsi hastaneye ulaştırıldıktan sonra olağan dışı durum formlarının takip eden nüshaları da doldurularak nihai bilgi notuyla valilik ve bakanlık kriz merkezlerine ulaştırıldı ve mevcut alan konusunda normal işleyişe dönüldü.

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT