1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eker ve Kıraç'tan Hevsel açıklaması
Eker ve Kıraç'tan Hevsel açıklaması

Eker ve Kıraç'tan Hevsel açıklaması

DİYARBAKIR- Diyarbakır Hevsel Bahçeleri'nde ağaç kesilmesi tartışmalarına değinen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ağaç kesilen yerin Hevsel Bahçeleri içerisinde yer almadığını ifade ederek, “Dikili ağaçlara zarar gelmesine biz de müsaade etm

A+A-

Ağaç konusunda kimse bize bir ders veremez, biz ders veririz” dedi.

Dicle Üniversitesi (DÜ) tarafından düzenlenen '2012 Vizyonunda Üniversitelerin Araştırma Laboratuarları Çalıştayı'na; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç, çeşitli üniversitelerden gelen akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.

DÜ Kongre Merkezi'nde yapılan çalıştayda açılış konuşması yapan Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Hevsel Bahçeleri'nde ağaç kesimi ve konut yapılacak tartışmalarına değindi. Vali Kıraç, 5 gündür devam eden eylemlerin doğal olduğunu ifade ederek, yapılan protestoları hoşgörüyle karşıladıklarını söyledi. Kıraç, “Diyarbakır, bünyesinde 2 bin 500 sivil toplum örgütü olan, 180 bin civarında gönüllüsü olan bir şehir.

Bazı konularda hassasiyetlerinin olduğunu biliyorum. Son günlerde üniversite öğrencilerinin de içinde bulunduğu kendi sahalarını korumak amacıyla yaptıkları bir gösteri var. Hevsel Bahçeleri, Diyarbakır'ın kültür vadisidir. Orası o amaç dışında hiçbir şekilde kullanılamaz. Kamuoyunda yanlış bir algı var. Hevsel Bahçeleri'nde bina yapılacağı iddiaları var, böyle bir şey mümkün değil. Hevsel Bahçeleri, Diyarbakır'ın 8 bin yıllık tahıl ambarıdır. Doğal yapısı ve şuan ki kentsel dönüşüm projesi kapsamında da tamamen rekreasyon planıyla hiçbir şekilde yapılaşmaya imkanı olmayan bir alandır.

Hevsel Bahçeleri'nin bir kısmının Dicle Üniversitesi alanı içerisinde bulunmasından dolayı bir miktar ağacın kesilmesine, insanların doğal olarak göstermiş olduğu tepkiyi çok hoşgörüyle karşılıyoruz. Bu tür yanlışlıkların olmaması için ilgili arkadaşlarla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Herkes rahat olsun, Hevsel Bahçeleri bir kültür vadisidir, amacı dışında hiçbir çalışma olmayacaktır” dedi.

“1991-2002 YILLARI ARASI TÜRKİYE'DE KANIN EN ÇOK DÖKÜLDÜĞÜ BİR DÖNEMDİR”

Vali Kıraç'tan sonra söz alan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, çözüm süreci ve Hevsel Bahçeleri tartışmalarına değindi. Bakan Eker, Türkiye'nin geçmiş yıllarda yakaladığı siyasi ve ekonomik istikrarın ardında askeri darbelerin yaşandığına dikkat çekerek, 1991-2002 yılları arasında Türkiye'de siyasi istikrarsızlığının da, kanın da en çok döküldüğü bir dönem olduğunu söyledi.

Bakan Eker, “Türkiye'nin yakın siyasi tarihine baktığımız zaman, siyasi istikrar dönemlerinde ekonomik büyüme olduğunu görüyoruz. 1950-60 yılları arası Türkiye'nin büyüdüğü aynı zamanda siyasi istikrara sahip olduğu dönemdir. 1965-71 yılları arası yine ülkenin büyüdüğü ekonomik kalkınma gerçekleştirdiği ve siyasi istikrara sahip olduğu dönemdir.

Bu tarihleri ise askeri darbeler izliyor. Daha sonra 1980 yılında yaşanan darbe sürecinden sonra rahmetli Turgut Özal döneminde yine siyasi istikrar ve ekonomik büyüme yaşanıyor. Ara dönemlere baktığımızda 1991-2002 yılları arasında Türkiye'nin ekonomisinin de, siyasi istikrarsızlığının da, kanın da en çok döküldüğü, failli meçhul cinayetlerinin de en fazla olduğu, hazırlanan listelerde insanların patır patır infaz edildiği, cesetlerin bir yerlere atıldığı bir dönemi yaşadık. 2002 yılından sonra Türkiye, siyasi istikrarla birlikte tekrar ekonomik istikrarı yakaladı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihinde dünyaya örnek olacak şekilde en önemli inisiyatifi ele alınıp, başlatıldı. Bu inisiyatif, çözüm sürecidir. Çözüm sürecini hayata geçirmek her babayiğidin cesaret edebileceği bir iş değildir. Turgut Özal, ölmeden önce çözüm süreci gibi bir tasavvur geliştirdi. Sadece bir tasavvurdu. Adım atmasına fırsat vermediler. Özal için itibarsızlaştırma projesi hazırladılar. Şimdi benzeri bir şey bugün yapılıyor” diye konuştu.

“AĞAÇLARIN KESİLDİĞİ YER HEVSEL BAHÇELERİ DEĞİL”

Bakan Eker, konuşmasında Hevsel Bahçeleri'ne değinerek, ağaçların kesildiği yerin Hevsel Bahçeleri olmadığını ifade etti. Bakan Eker, “Hevsel Bahçeleri tartışmalarına gelirsek. Bir kere ağaçların kesildiği yer Hevsel Bahçeleri değildir. Dicle Üniversitesi bir ihtiyaca binaen yapılan bir araştırma sebebiyle o bölgede bir takım ağacı kesti. Genç kardeşlerimizin ağaç, çevre hassasiyetlerini takdirle karşılıyoruz. Ama Diyarbakır'da çok önemli kültür değerleri yapılaşmaya açıldığında kimsenin sesi çıkmadı.

Örneğin Kırklar Dağı, yaktın bir zamanda imara açılıp, 15 katlı bina dikildi, kimse tepki göstermedi. Yine aynı şekilde Dicle Nehri'nde kum ocaklarının açılmasına izin verilmiş. Kum ocağının boşalttığı bir sürü çöküntü alanları var. Asıl çevre felaketi orada yaşanıyor. Buraya da kimse bir şey demedi. Hala da kimse bir şey diyemiyor. Dikili ağaçlara zarar gelmesine biz de müsaade etmeyiz. Ağaç konusunda kimse bize bir ders veremez, biz ders veririz” şeklinde konuştu.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından Bakan Eker ve beraberindekiler Dicle Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin açılış törenine katıldı.

(ÜN-SO-Y)

HABERE YORUM KAT