1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eker: Çözüm süreci Diyarbakır'a yarıcak
Eker: Çözüm süreci Diyarbakır'a yarıcak

Eker: Çözüm süreci Diyarbakır'a yarıcak

Diyarbakır'da restorasyonu devam eden tarihi İçkale bölgesinde incelemelerde bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2002 yılından bu yana kentin tarihi eserlerinin restore edilmesi için 50 milyon lira harcandığını söyledi.

A+A-

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu ve Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ile birlikte Diyarbakır'ın tarihi İçkale bölgesini gezerek incelemelerde bulundu. Devam eden restorasyon çalışmaları hakkında görevlilerden bilgi alan Bakan Eker, Vali Toprak ve yetkililerden eserlerin durumu ile ilgili bilgi aldı.

Restorasyon çalışmaları sayesinde kentin tarihi dokusunun yeniden gün yüzüne çıkarıldığını ifade eden Bakan Eker, "Diyarbakır, son çeyrek yüzyılda hep bir meseleyle anılarak, ön plana çıkarıldı. Artık Diyarbakır, medeniyetlere beşik olma vasfıyla, tarihe, edebiyata, tarıma ve sanata yaptığı katkılarıyla tanınacak.

Diyarbakır'da peygamberlerin kabri var ama kimse pek bilmiyor. Diyarbakır'ın bir tarafı ön plana çıkarılmış, herkes sadece onu biliyor. Diğer bütün özellikler ve güzellikler kaybolmuş durumda. İnşallah çözüm süreciyle bunlar da tekrar gün yüzüne çıkacak, Diyarbakır tekrar görkemli günlerine kavuşacak. 2002'den sonraki süreçte Diyarbakır'daki tarihi eserlerin restorasyonu için harcanan para yaklaşık 50 milyon liradır. Bu çok önemli bir miktardır. Suriçi bölgesinde başlatılan, Kentsel Dönüşüm Projesi sayesinde; sivil mimari yapılar da kente kazandırılacak. Bu şehir çok büyük bir cazibe merkezi olacak. Çözüm süreci, Diyarbakır'ın kalkınmasına çok büyük ivme kazandıracak. Çünkü bütün sorunlar, bir sorunun gölgesinde kaldı. Kimsenin ne güzelliklere bakacak, ne diğer meseleleri çözecek takati aslında yoktu. Diyarbakır, çözüm süreci nimetlerinden istifade edecek" dedi.

HABERE YORUM KAT