1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ehmedê Xanî Akademisi neden kapalı?
Ehmedê Xanî Akademisi neden kapalı?

Ehmedê Xanî Akademisi neden kapalı?

Diyarbakır'da bir yıl önce açılışı görkemli şekilde yapılan Ehmedê Xanî Kürt Dili ve Edebiyatı Akademisi, sahipsizlik nedeniyle açıldıktan kısa süre sonra kapılarını tamamen eğitime kapattı.

A+A-

Faaliyetlerine yeniden başlayacaklarını söyleyen Ehmedê Xanî Kürt Dili ve Edebiyatı Akademisi Başkanı Abdurahman Bakır, Kürt halkının kültürel gelişimi için Kürt aydınları ve akademisyenlerini destek vermeye çağırdı

Diyarbakır'da 21 Şubat 2012 tarihinde DTK Dil Komitesi üyesi Osman Özçelik, BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, yazar Zana Farqînî, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir gibi tanınmış isimlerin katılımı ile açılışı görkemli şekilde yapılan Ehmedê Xanî Kürt Dili ve Edebiyatı Akademisi (Ziman û Wêjeya Kurdî ya Ehmedê Xanî'nin) ilgisizlik ve duyarsızlık nedeniyle kapanmanın eşiğine gelmiş durumda. Merkez Sur İlçesi tarihi Ulu Camisi yanında bulunan ve Eğitim ile Kürtçe Edebiyat servisini içinde barındıran Akademi, açıldıktan kısa süre sonra Kürt dil eğitimcisinin bulunamaması, eğitim materyalleri ve ödenek sıkıntısı nedeniyle kapılarını eğitime tamamen kapatmış durumda.

'Sahip çıkan olmadı'

Akademi açıldıktan bu yana hiçbir çalışma yürütülmediğini söyleyen Ehmedê Xanî Akademisi Başkanı Abdurahman Bakır, bir yıl önce açılışı yapılan Ehmedê Xanî Akademisi'nin tek amacının Kürt dilinin yaşatılması olduğunu belirtti. Akademi'nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından KURDİ-DER yöneticilerine kiralandığını ifade eden Bakır, “Açıldığından bu yana hiç bir çalışma yürütmedik. Çünkü sahip çıkan olmadı. Akademinin açılışı yapıldıktan sonra ne belediye yetkililerden ne de Kürt aydınlardan herhangi bir destek gelmediği için çalışma yapamıyoruz. Kürt dilinin, Kürt sanatının ve Kürt edebiyatının burada yaşatılmasını istiyoruz. Kürt aydınların desteği ile Kürt dili yeniden yaşatılabilir” dedi.

'Rojava'ya yardım edemedik'

Bugüne kadar kapıları kapalı olduğu için Rojava'ya yönelik hiçbir çalışma yapamadıklarını ifade eden Bakır, bundan sonra bir Kürt kurumu olarak Rojava devrimini ve Rojava'da yaşanan katliamlara yönelik faaliyet yürüteceklerini dile getirerek, “Rojava devrimi ve Rojava'da yaşanan katliamlardan dolayı bütün gücümüzle ve desteğimizle çalışmalarımızı yürütüp yardım edeceğiz” diye konuştu.

Kürt aydın ve akademisyenlere çağrı

Ehmedê Xanî Kürt Dili ve Edebiyatı Akademisi'nin Kürt yurttaşların kültürleşmesi için önemli bir adım olduğunu belirten Bakır, Kürt yurttaşların yıllardır dilinden mahrum edilip baskıya ve sömürüye sürüklendiğini belirterek, “Uzun bir aradan sonra faaliyetlerimize yeniden başlayacağız. Akademimiz bir ay sonra kitaplarla donatılacak. Kürt eğitimciler de yerini alacak. Fakat ben yine de buradan Kürt aydınlara ve Kürt akademisyenlere sesleniyorum; Kürt halkının kültürleşmesi için akademiye destek verip, burada çalışmalarını istiyorum. Çünkü Kürt halkının, Kürt gerçekliğini ve dilini öğrenmesi gerekir. Tüm yurtsever halkımızın akademiye destek olmaları yönünde çalışmalarımız sürecektir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT