1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Ehliyetini almayanın sertifikası iptal olacak
Ehliyetini almayanın sertifikası iptal olacak

Ehliyetini almayanın sertifikası iptal olacak

Diyarbakır'da faaliyet gösteren Amed Sürücü Kursları Derneği Başkanı Zeynar Canpolat sınavları geçip elinde ehliyet almaya hak kazandığına dair sertifikası olanların bir an önce ehliyetlerini almaları gerektiğini aksi taktirde ehliyetini almayanın sertifi

A+A-
Binlerce ehliyet sahibini ilgilendiren trafik kanunundaki değişiklikler yaşanırken ehliyet almakta zorlaşıyor.
 
Değişikliklerden bir tanesi de sınavı kazanıp ehliyetini almayanlarla ilgili. Son çıkan yasayla sınavı kazanan ve dosyasını almayan sürücü adaylarının sertifikalarının iptal edileceği yönünde. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Amed Sürücü Kursları Derneği Başkanı Zeynar Canpolat sınavı başarıyla geçen kursiyerlerin bir an önce ehliyetlerini almaları gerektiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu: 
Sınavları geçip elinde ehliyet almaya hak kazandığına dair sertifikası olanların, bir an önce ehliyetlerini almaları gerekiyor.
 
Türkiye geneli sürücü kurslarından binlerce ehliyet sahibini ilgilendiren trafik kanunundaki değişikler, yeni değişiklerde ehliyet almak zorlaşırken, daha önceden ehliyet almaya hak kazanan ve elinde sertifikası bulunan sürücü adayları, yeni hazırlanacak taslağın ardından 2 yıl içerisinde bulunduğu bölgedeki emniyete başvurup, ehliyet almadığı takdirde, almaya hak kazandığı sertifika iptal olacaktır. Bu anlamda dernek olarak, sürücü kursu işletmeciliği olarak sektörün en büyük sorunu haline gelmiştir” dedi. 
 
Diyarbakır'daki sürücü kursu sahiplerine de seslenen Canpolat, “Son süre olarak 1 Haziran 2015 tarihine kadar geçerli olan dosya çıkış işlemleri için, kursiyerlerin mağdur olmaması için, kursiyerleri bilinçlendirmek, kurs sahiplerinin yükünü hafifletmek hem mali hemde hukuki anlamda mağduriyetlerini gidermek ehliyet almak zorlaşıyor. Sürücü kurslarından başarıyla sertifikasını alanlar, yeni uygulamada stajyer sürücü belgesi verilecektir.
 
Stajyer sürücü belgesi 2 yıl süreyle geçerli olacaktır. bu süre içerisinde 2 kez kırmızı ışıkta geçenler, 2 kez hız limitini aşanlar, trafik kontrollerinden şehir içi ve şehirlerarası uygulamalarda alkolü maddelerin etkisiyle araç kullanan aslı kusurlu olarak ölümlü, yaralamalarda kazalara karışan 100 ceza puanı dolduran stajer sürücülerin belgelerini trafik memurlarınca geri alınarak iptal edilecektir. Sürücü belgesi iptal edilip tekrar almak istiyenlerin psikoteknik, değerlendirme psikiyatri uzmanı tarafından rapor alınarak tekrar sürücü kurslarına yeniden girişlerini yaptırabileceklerdir. kursta dosyasını almayanların ehliyetlerti iptal olacaktır” Diye konuştu 
 
Amed Sürücü Kursları Dernek Başkanı aynı zamanda Özel Öz Diyar Sürücü Kursu sahibi Zeynar Canpolat sözlerini şöyle sürdür: 
 
Yeni hazırlanan kanun taslağına göre geçmişte , yani 5 yıl öncesine kadar ehliyet almaya hak kazanan ama ehliyetini almayarak sadece sertifikasını elinde bulunduran kişilerde önemli uyarılarda bulundu. şunları söyledi; ''şu anda yeni bir kanun tasarısı hazırlanmış ve bu taslak 01.01.2015 'te yeni kazananlar stajer olarak yeni yıla girecekler. ehliyet almaya hak kazanıpta ehliyetini almayan kişilerin bu hakkı 2 yıl içinde iptal olacaktır. yeni yönetmenliğe göre 2015'te ehliyet kazanıpta 2 yıl içinde dosyasını trafiğe verip ehliyete dönüştürmeyenlerin ehliyetleri üstünü bastırarak söylüyorum iptal olacaktır. 1995- 2014 yılından bu yana kurslarımızda binlerce ehliyet dosyaları mevcuttur.
 
Diyarbakır'daki sürücü kursları sms adreslerine kadar mektupla haber verilerek kursiyerlerin mağduriyetlerini sıfırlamaya çalışıyorlar. çoğunun telefonları, adresleri değiştiğinden dolayı, sürücü kursları ve kursiyerler istemeden mağdur rolüne girmektedirler. geçmişte kazanıp hemen mezun olduğu sürücü kurslarını arayarak, yaza bizzat kursa gidip gerekli olan evraklarını güncelleştirerek, yani sağlık, sabıka, vergi harcını, kan etiketini, yeni çekilmiş en az 3 aylık vesikalı fotoğrafını dosyaya ekleyerek en yakın trafik tescil amirliğine gidip ehliyetlerini almaları gerekir.1 haziran 2015 tarihine kadar geçerli olacaktır 
 

HABERE YORUM KAT