1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Ehliyet sonuçları açıklandı!
Ehliyet sonuçları açıklandı!

Ehliyet sonuçları açıklandı!

13 Şubat Cumartesi günü yapılan 2016 yılının ilk ehliyet sınavının sonuçları için heyecanlı bekleyiş sona erdi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği Motorlu Taşıt Sürücü Adayları ehliyet sınavı sınav sonuçları açıklandı.

A+A-

Sürücü adayları sınav sonuçlarını Milli eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sayfası meb.gov.tr adresinden öğrenebilecekler. Ehliyet almak isteyen adayların merakla beklediği sonuçlar açıklandı. Adaylar T.C. Kimlik numaraları ile sınav sonuçlarına ulaşabilecekler.
 
SINAV SONUÇLARINI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

 
17 Yaşını dolduran her genç motor ehliyetini, 18 yaşında olan her vatandaş da araba ehliyeti alabilir. Toplu taşıma araçlarında ki sıkıntılar, kalabalıklar, yetişme çabası ve geç kalma korkusu herkesin yaşadığı belli başlı durumlardır. Üniversite okuyan gençler önemli bir sınava yetişmek için eğer büyük şehirde yaşıyorsalar yola göre 2 saat önceden bile kalkmaları gerekebilir. Bunun dışında vatandaşların her Sabah işe gidip gelirken kullandıkları dolmuşlar tıklım tıklım dolu olabilir. Bizi dolmuşlar almayıp ikinci dolmuş için bekletilebiliriz. Ya da uyanmakta güçlük çekerken dolmuş saatini kaçırabiliriz. İşte tüm bunlar hayatın kaçınılmaz gerçekleridir. Bu ve buna benzer sebeplerle vatandaşlar Otomobil sahibi olmak isterler. Hem rahat bir ulaşım sağlayabilmek için hem de istediği yere gitmekte zamanı kendi ayarlayabildiği için vatandaşlar çeşitli nedenlerle araç sahibi olmak isterler. Bunun için ilk kural ise ehliyet almaktır. Ehliyetsiz araba kullanmanın cezası da oldukça yüklü bir miktardır. Okul biter bitmez vatandaşların kadın erkek başvurduğu ehliyet sınavları iki aşamalı olarak gerçekleştirilir.

fft16_mf6662244.jpeg

Öncelikle adaylar bir yazılı sınava tabi tutulurlar. Bu yazılı sınavda araç ve trafik kuralları, levhalar ve anlatılmak isteneler, kazalarda yapılaması gerekenler gibi temel başlıca konular sorulur. Buna hazırlanan adaylar açıklanan tarihte bu sınava girerler. Yazılı sınavdan en az 70 puanı alma zorunluluğu olan adaylar eğer bu sınavdan daha düşük not yani 70’in altında bir not alırlarsa ilk aşamada elenirler. 70 geçme notunun üzerinde alan adaylar ise ehliyet alma yoluna devam ederler. Belirlenen tarihte de direksiyon sınavına girme hakkına sahip olurlar. Sürücü kurslarına kayıt olarak ödenmesi gereken tutarlar bu yerlere yatırılarak kısa bir zamanda adaylar ehliyetlerini alabilirler. Direksiyon sınavında ise yanlarında bulunan 3 gözetmen ile araç kullanımı yapılır. Ehliyet almaya uygun olup olmadığı bu aşamadan sonra sonuçlanır.

Geçtiğimi cumartesi günü gerçekleşen Ehliyet Yazılı Sınavına çok sayıda katılım sağlanmıştır. Adaylar terleten sorularla mücadele vermiş artık yapmaları gereken son şey olarak sınavın sonucunu beklemeye başlamışlardır. Test olan bu ehliyet sınavının soruları internet sistemi üzerinden yayılmıştır.

 

Adaylar hatırladıkları kadarıyla ehliyet sınav sorularının doğru ve yanlışlarını bu şekilde öğrenebilirler. Gerekli bakanlıklar tarafından sınavın sonuçları hız kesmeden okunmaya deva edilmektedir. 13 Şubat Cumartesi günü yapılan ehliyet sınavının sonuçları ise halen açıklanmamıştır. Sonuçlar açıklandığında adaylar kaç puan aldıklarını interneti kullanarak öğrenebilirler. Cep telefonlarında bile internete erişim sağladıkları takdirde Milli Eğitim Bakanlığının resmi sayfasına girebilirler. Ardından sınavlar kısmına tıklayıp Ehliyet Sınav Sonuçları bölümüne gelmeleri gerekir. Karşınıza açılan sayfada ki ilgili yere T.C. kimlik numaranızı ve güvenlik kodunu doğu ve düzgün bir şekilde girdikten sonra sınavdan kaç aldığınız hemen çok kısa ve de oldukça pratik bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu resmi sayfadan da haberleri güncel olarak takip edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT