1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Ehliyet sınavı ne zamana ertelendi?
Ehliyet sınavı ne zamana ertelendi?

Ehliyet sınavı ne zamana ertelendi?

Ehliyet sınavı Temmuz ayında yapılamadı. Ehliyet sınavının ileri bir tarihe ertelendiği kurum tarafından açıklanmıştı. Ehliyet sınavının yeni tarihi 27 Ağustos olarak belirlendi.

A+A-

Günümüzde artık teknolojik açıdan her alanda kapılar açılmıştır. Bu sayede biler hayatımızı bir çok alanda daha kolay bir hale getiririz. Örnek olarak verir isek trafikte araç sayısı her geçen gün daha da artmaktadır.

Çünkü vatandaşlar artık toplu taşıma araçlarını tercih etmek istemiyorlar toplu taşıma araçlarındaki kalabalıktan ve her durakta durmasından dolayı şikayetçi olabiliyorlar. Böyle olunca da vatandaşlar her zaman kendi araçlarını almak istiyorlar. Artık her bütçeye göre bir araç vardır. Eğer sıfır araç almak sizin bütçenizi olumsuz etkileyecek ise ikinci el araçlar daha uygun bir hale gelecektir. Bu neden ile her vatandaş kendi aracını alarak trafiğe bu şekilde çıkar. Bir araç sahibi olunca tabi ki hemen trafiğe çıkılmaz. Çünkü trafiğe çıkmanız için bir ehliyetinizin olması gerekir. Eğer ehliyetiniz yok ise trafiğe çıkınca herhangi bir kaza durumunda size ve çevrenizdekiler zarar görebilir.

Ehliyet almak için bazı kurallar vardır. Bu kuralları başarılı bir şekilde yerine getirir iseniz ehliyet sahibi olabilirsiniz. Ehliyet almak için herhangi bir vatandaşın 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. 18 yaşını doldurmuş her vatandaş sürücü kursuna kaydını yaptırabilir. Sürücü kursuna kaydını yaptırmış olan vatandaş bir öğrenim sürecine girecektir. Burada trafik ile ilgili dersler alarak ehliyet belgesi almak için hazırlanacaktır.

Yazılmış olduğunuz sürücü kursun belirlemiş olduğu günlerde gerekli eğitimleri almanız sağlanacaktır. Daha sonra almış olduğunuz bu kapsamlı eğitimden sonra iki aşamalı bir sınava gireceksiniz. Girmiş olduğunuz bu sınavdan ilki yazılı bir sınavdır. Yazılı sınavdan başarılı bir not aldıktan sonra yani 70 ve üstü almış iseniz bu sınavdan geçmiş bulunmaktasınız ve bir sonraki uygulama sınava girmeyi hak kazanmışsınız demektir. İlk yardım motor gibi bazı konuları ele almakta olan ilk sınavda başarılı olmanız aynı zamanda trafik akışında bilinçli bir birey haline gelmenize de katkı sağlayacaktır.

Almış olduğunuz 70 ve üstü puan sonucu bir diğer sınava girmenizi sağlayacak ve bu ikinci sınav uygulamalı bir sınav olacaktır. Uygulamalı olarak tarif ettiğimiz sınav direksiyon sınavı olacaktır ve kullanmış olduğunuz araçlar yazılmış olduğunuz sürücü kursuna ait araçlardır. Girmiş olduğunuz ikinci sınavda direksiyon hakimiyetiniz oldukça önemlidir ve geriye kalan tüm davranışlarınız incelemeye alınarak heyetin vermiş olduğu karar doğrultusunda puan alırsınız. Girmiş olduğunuz bu ikinci sınavda panik olmamalısınız çünkü heyet sizin davranışlarınızı inceleyerek puanınız vermektedir. Heyetin vermiş olduğu 70 ve üstü puan neticesinde sınavdan başarılı bir şekilde geçmiş olursunuz.

Ve böylece ehliyet belgesi almayı hak kazanırsınız. Bu aralar ehliyet almak isteyen her vatandaş ehliyet sınavı nez aman olacak diye sorular sormaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu sorulara yanıt hız kesmeden verilmiştir. Son günler ülkemizde yaşanmış olan talihsiz olaylar nedeni ile bazı sınavlar iptal edilmiştir. Bu iptal edilen sınavlar içerisinde ehliyet sınavı da vardır. Ehliyet sınavı da ertelenerek 27 Ağustos tarihinde yapılacağı belirtilmiştir.

HABERE YORUM KAT