1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Ehliyet sınavı 29 Ağustos'ta
Ehliyet sınavı 29 Ağustos'ta

Ehliyet sınavı 29 Ağustos'ta

22 Ağustos'ta yapılacak olan Ehliyet sınavı 29 Ağustos tarihine ertelendi. 29 Ağustos Cumartesi günü yazılı ehliyet sınavına girecek adaylar için sınav yerleri nasıl sorgulanır? Ehliyet sınav giriş yeri sorgulaması ile ilgili ayrıntılar.

A+A-

Milli eğitim Bakanlığı tarafından sürücü belgesi almak için düzenlenen ehliyet sınavı için sayılı günler kaldı. 22 Ağustos'ta yapılması beklenen fakat ertelenen ehliyet sınavı giriş yerlerini kayıtlı olduğunuz kurslardan öğrenebiliyorsunuz. 
 
Yazılı sınavda geçer not alan sürücü adayları direksiyon sınavına girmeye hak kazanacak. Sınava giren adayların, nüfus cüzdanı ve sınav giriş belgesini yanında bulundurması gerekiyor.
 
EHLİYET ALMAK İÇİN GEREKLİ OLANLAR
 
Sürücü belgesi almak isteyen ve gerekli belgeleri tamamlayan kursiyerler, özel motorlu taşıt sürücüleri kursu müdürlüklerine kayıt yaptıracaktır. Kayıt şartları aşağıda belirtilmiştir.
 
a. A1, A2, F ve H sınıfı sürücü kursları için 17 (on yedi) yaşını bitirmiş olmak.
 
b. B ve G sınıfları için 18 (on sekiz) yaşını bitirmiş olmak.
 
c. C, D ve E sınıfları için 22 (yirmi iki) yaşını bitirmiş olmak. ( Üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksekokul ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin askerî ihtisas görevleri için subay ve astsubay sınıf okullarında ve uzman Jandarma okullarında açılan sürücü eğitimi kurslarından mezun olanlarda bu şart aranmaz.)
 
ç. A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H sınıfı için en az ilkokul düzeyinde eğitim almışolmak.
 
d. Pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen "sürücü olur" sağlık raporualmış olmak.
 
e. "Sabıka kaydının olmadığına dair" dilekçeyi kurs müdürlüğüne vermek.
 
f. Sürücü belgesi süresiz olarak geri alınmamış olmak.
 
g. Son 6 (altı) ay içinde cepheden çekilmiş 1 (bir) adet vesikalık fotoğrafını Özel MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.
 
ğ. Nüfus cüzdanı fotokopisini Özel MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.
 
SINAV TARİHLERİ
 
22 Ağustos 2015 Sınav Ücreti Yatırma Tarihi 1-21 Temmuz 2015
 
10 Ekim 2015 Sınav Ücreti Yatırma Tarihi 25 Ağustos-15 Eylül 2015 
 
12 Aralık 2015 Sınav Ücreti Yatırma Tarihi 16 Ekim-17 Kasım 2015
 
SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
 
29 Ağustos 2015 tarihindeki ehliyet sınavının sonuçları ise 9 eylül 2015 tarihinde açıklanacak.
 
10 Ekim 2015 tarihindeki ehliyet sınavının sonuçları 20 Ekim 2015 tarihinde açıklanacak.
 
12 Aralık 2015 tarihinde yapılacak ehliyet sınavının sonuçları 22 Aralık 2015 tarihinde ilan edilecek.
 
Yeni yönetmeliğe göre sürücü adayının tek seferde park etmesi, aracı  sınav esnasında hiç stop ettirmemesi, yokuşlarda el freni kullanmadan kaldırması  gerekiyor. 
 
Sürücü Kursları ve eğitimcileri Konfederasyonu Genel Başkanı İsmail  Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, direksiyon sınavında başarısız  olunmasında en büyük etkenler arasında yer alan bu hatalarda adaya ikinci bir hak  verilmesi için teklif hazırladıklarını söyledi. 
 
Yılmaz, adayların aşırı heyecan nedeniyle sınav esnasında araç  kullanma becerilerinde aksaklıklar olabileceğini vurgulayarak, "Deneyimli bir  şoför bile zaman zaman tek seferde park edemez, kullandığı aracı stop ettirebilir  ya da el freni kullanmadan yokuşlarda kalkamaz. Sürücü adaylarının bu  becerilerden tek seferde, hata yapmayacakları bir sınava tabi tutulması çok  sayıda adayın direksiyon sınavından kalmasına neden oluyor" diye konuştu. 
 
Sürücü adayının akıcı trafikte araç kullanma becerisi, şerit ihlali  yapmaması, yaya haklarına uyması, trafik ışıklarına dikkat etmesi gibi unsurların  çok daha önemli olduğunu dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti: 
 
"Adaya yokuşta durup kalkma becerisini isterse el freni yardımıyla  yapması, tek seferde park edememesi ya da aracı stop ettirmesi halinde adaya bir  hak daha tanınması yönündeki tekliflerimizi Özel Öğretim Kurumları Genel  Müdürlüğüne sunduk. Genel Müdürlük, sınavlarda yaşanan bu tür aksaklıklara çok  karşı duyarlı ve bizden gelen önerileri dikkate alıyor. Bu aksaklığın giderilmesi  için görüşmelerimiz devam ediyor." 
 
ELEKTRONİK SINAV
 
Ankara'dan sonra pilot il seçilen Eskişehir'de de Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Teorik Sınavları (MTSAS) artık elektronik ortamda yapılması, ehliyet alacak vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacak.
 
ARTIK BEKLEMEK YOK
 
3 yıldır Ankara'da uygulamaya konulan elektronik ortamda sınav Eskişehir'de de yapılmaya başlandı. Ehliyet alacak olan vatandaşlar artık yazılı sınav için aylarca beklemek zorunda kalmayacak. Sürücü adayları gitmiş oldukları kurslarda, elektronik ortamda sınava girme talebinde bulunarak kısa sürede sınava girebilecek. Diğer yandan elektronik ortamda sınava giren adaylar, sınav sonrasında sonuçlarını anında öğrenebilecek. Pilot il seçilen Eskişehir'de projenin başarılı olması sonrasında da diğer illerde de uygulamaya konulacağı öğrenildi.
 
ANKARA'DAN SONRA ESKİŞEHİR'DE UYGULANIYOR
 
Konuyla ilgili konuşan Eskişehir İl Milli eğitim Müdürü Necmi Özen, uygulamanın Ankara'dan sonra ilk kez Eskişehir'de uygulandığına dikkat çekti. Uygulamanın 3 yıldır Ankara'da uygulandığını ifade eden Özen, "Bakanlığımız tarafından sürücü adaylarına uygulanan yazılı sınavlar elektronik ortamda uygulanmaya başlandı. E-sınav diyoruz buna.
 
ELEKTRONİK ORTAMDA ANINDA SINAV
 
Normalde iki yılda bir yapılan sınavlar, sürücü kurslarının teorik bilgilendirmelerinden hemen sonra, adaylar kurslara yaptıkları müracaatlarla ilk olarak elektronik ortamdaki sınava alınıyor. 3 yıldır Ankara'da uygulanan bu sınav, ilk kez farklı bir şehirde uygulanıyor. Eskişehir'deki başarısına göre de diğer illerde uygulanıp uygulanmayacağına karar verilecek. İlk sınavdan sonra sınavın rahatlığını ve kısa sürede sonuca ulaştıklarını adaylarımız görecek.
 
ÜLKEYE YAYILACAK
 
Bu sınavlar yaygınlaşacak. Haftada birkaç kez bu sınavı tekrarlayacağız diye düşünüyoruz. Bu uygulamanın geçtiğimiz hafta ilk kez denemesini yaptık. Biz bütün adayların bu sınavdan yararlanmalarını, teknolojinin hayatı kolaylaştırıcı özelliğinden istifade etmelerini bekliyoruz. Sürücü belgesi almak için, sürücü kurslarına müracaat eden vatandaşlarımız, teorik dersleri aldıktan sonra aynı kursa elektronik sınava girmek için müracaat etmeleri halinde ilk yapılacak sınava alınacaklar.
 
SORULAR ANKARA'DAN
 
Ankara'da Milli Eğitim Bakanlığı'nın Bilgi İşlem Merkezi'nde depolanmış olan sorulardan kendilerine yansıtılan sorulara cevap verecekler. Sınavın bitiminde de sonuçlarını alarak salondan ayrılabilecekler. Sınavda 50 soru yöneltiliyor. Bu 50 soru için ise adaylara 45 dakika süre veriliyor. Adaylarımızın bu sınavlara ilgi göstermelerini bekliyorum." dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler