1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eğitimle toplumda şiddeti yok etme hedefleniyor
Eğitimle toplumda şiddeti yok etme hedefleniyor

Eğitimle toplumda şiddeti yok etme hedefleniyor

Diyarbakır Yenişehir İlçe Belediyesi Kadın Politikalar Müdürlüğü çatısı altında faaliyetlerini yürüten Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Birimi, belediye personeline öfke ve stres kontrolü eğitimlerine başladı.

A+A-

Birim ayrıca, personele verilen eğitimlerin ardından mahallelerde yürütülecek eğitimlerle de anket ve uygulamalarda ortaya çıkan sorun verilerinin çözümüne yönelik çalıştay gerçekleştirmeyi amaçlıyor.


Bir süre önce oluşumunu ilan eden kadına yönelik şiddetle mücadele birimi şiddete uğrayan kadınların savunmalarının oluşturulmasının yanı sıra, toplumun bütününde stres kaynaklı öfkenin şiddete dönüşmeden yok edilmesi için Diyarbakır Yenişehir İlçe belediyesi personeline stres ve öfke kontrolü eğitimlerine başladı.


Çözüm Yolları üretilmesi hedefleniyor


Yaklaşık bir ay sürecek bu eğitimlerde şiddet birimi ayrıca eğitim verilen personelin düşünce ve davranışları sonucunda uygulanan anketle bu düşünce ve davranışları analiz ederek bununla ilgili çözüm yolları üretmeyi hedefliyor.

Yapılan eğitimlerle ilgili bilgi veren Eş Başkan Yardımcısı Gülistan Nazlıer, eğitim programına belediye bünyesinde bulunan yaklaşık 591 personelle başladıklarını belirterek ”Eğitimlerimiz sadece stres ve öfke kontrolüyle sınırlı kalmayacaktır. Bizim ortaya koyduğumuz hedefimiz şiddeti toplumdan tamamen yok etmektir.Bunun için bu eğitimler sırasıyla,iletişim,madde bağımlılığı ve dezavantajlılara yaklaşım olarak devam edecektir.Belediye içerisindeki personele uygulanan eğitimlerin tamamlanmasının ardından bu çalışmalar mahallelerde devam edecektir.Eğitimler sonucunda yapılan anket ve uygulamalarda ortaya çıkan sorun verilerinin çözümüne yönelik çalıştay gerçekleştirilecektir” dedi.


 “Hangi stresler öfkeye dönüşür?”


Yenişehir Belediyesi meclis salonunda ilk eğitimi veren Şiddetle mücadele birim Psikologu Zümrüt Ekti de; hangi stresler öfkeye dönüşür?, öfkemizi ne kadar kontrol ediyoruz, yoksa şiddete mi dönüştürüyoruz? stresin kaynağını nasıl bulabilir ve nasıl baş edebiliriz?,  konu başlıkları üzerinden hareketle, stresin asıl kaynağının ne olduğunu öğrenmek ve bununla doğru bir şekilde baş etmenin yolları anlatılarak iş ve aile hayatlarında kurum çalışanlarının daha az stres ve öfkesiz yaşamalarını sağlamayı amaçladıklarını bildirdi.


 “Stresini öfkeye dönüştüren bireyler daha tedirgin ve kırıcı oluyor”


Stresini öfkeye dönüştüren bireylerin daha tedirgin ve kırıcı olduklarını belirten Ekdi, şöyle devam etti.
 “Bu tür çalışmalarla amaçlanan, toplumsal alanda,iş ve aile hayatlarında bireylerin öfkelerini nedenin doğru tanımlayıp şiddete dönüşmesini engellemektir. Çünkü insanoğlu öfkesini en yakınındaki kişilere gösterir ve bu da genelde aile bireyleri olur. Öfke kontrol edilemediğinde şiddete dönüşebiliyor.Bunun önüne geçmeyi aynı zamanda öfkeli ve stresli biriyle karşılaştıklarında nasıl davranmaları gerektiğini bilmelerini amaçlıyoruz.Ilımlı ve olumlu davranışlar sergileyerek karşısındaki bireye ön yargılı davranmayarak, stres kaynağının kendisi olduğunu bilip doğru davranmaları, iş ve aile hayatında daha başarılı bireyler olmaları amaçlarımız içerisindedir”

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler