1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eğitime destek için tarlalarını sattılar
Eğitime destek için tarlalarını sattılar

Eğitime destek için tarlalarını sattılar

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da hayırsever iki vatandaş tarafından okul yapılması amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne arazi bağışlandı.

A+A-

Merkez Sur ilçesine bağlı Kengerli köyünde yaşayan 76 yaşındaki çiftçi Ekrem Alakuş'un 20 dönüm, Mermer köyünde yaşayan öğretmen Azad Berk'in de 10 dönümlük arazisini, okul yapılması amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağışlamasından dolayı, valilik makamında imza töreni gerçekleştirildi.

İmza törenine, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Sur İlçe Kaymakamı Aydın Ergün, İl Milli Eğitim Müdürü Adnan Hurata, Sur İlçesine Bağlı Kengerli Köyü Muhtarı Aydın Alakuş ve arazi bağışlayan Ekrem Alakuş ile Azad Berk katıldı.

“İKİ KÖY İLK KEZ LİSEYE KAVUŞACAK”

Törende bir konuşma yapan Vali Kıraç, bağışlanan her iki araziye de lise yapılmasının planlandığını söyledi. Kıraç, “Bu sayede iki köy ilk kez liseye kavuşacak. Okullar 2015 yatırım programına alınacak. Okulların bir an önce tamamlanarak eğitim ve öğretime açılmasını bekliyoruz. Allah vatandaşlarımızın hayırlarını kabul etsin. Bildiğiniz gibi 15 Eylül Pazartesi günü 2014-2015 eğitim öğretim dönemi başlamış olacak. Zamanlama açısından da bu bağışın ayrı bir önemi oldu.

Diyarbakır günden güne değişen, gelişen ve ayrıca okul çağındaki çocuk sayısı da oldukça yüksek bir ilimiz. Çocukların eğitim ihtiyacını karşılayacak okulları yapmak için arsa temininde sıkıntı yaşıyoruz. Bu bağışın vatandaşlarımıza örnek olmasını diliyoruz. Yeni okul alanlarının oluşturulması için de hayırseverlerden destek bekliyoruz” dedi.
Bağışta bulunan öğretmen Azad Berk ise, anne ve babasının da öğretmen olduğunu, birlikte aldıkları kararla arazilerinden 10 dönümünü eğitim için bağışladıklarını belirtti.

Ekrem Alakuş ise 2 yıl önce 25 dönüm arazisini köydeki hayvanların kullanımı için mera olarak bağışladığını ifade ederek, eğitime katkı sunmak adına 20 dönüm arazisini de İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağışlamak istediğini kaydetti.

Konuşmaların ardından Vali Kıraç, Sur Kaymakamı Aydın Ergün, İl Milli Eğitim Müdürü Adnan Hurata ve bağışçılar tarafından protokol imzalandı.


(YRT-ÖZ-Y)

HABERE YORUM KAT