1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eğitimciler TEOG'u protesto ettiler
Eğitimciler TEOG'u protesto ettiler

Eğitimciler TEOG'u protesto ettiler

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM-SEN) Diyarbakır Şube Başkanlığı, Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sistemini protesto etti.

A+A-
Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde düzenlenen basın açıklamasına, EĞİTİM-SEN Diyarbakır Şubesi, Yönetim Kurulu üyeleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Yenişehir ilçe teşkilatı ve veliler katıldı. Grup adına açıklama yapan EĞİTİM-SEN Diyarbakır Şubesi sekreteri Sadrettin Kaya, TEOG yerleştirmeleri sürecinde defalarca uyarılara rağmen göz göre göre yapılan yanlışlar sonucunda çok sayıda öğrencinin otomatik yerleştirildiğini söyledi.
 
Evlerinden kilometrelerce uzakta ve istemedikleri okul türlerine yerleştirilen öğrencilerin olduğunu dile getiren Kaya, "Veliler kara kara düşünmeye başladı. Kontenjan sorununun çözülmemesi durumunda öğrenciler ya ekonomik koşullarını zorlayarak özel liselere yönelecek ya da istemediği bir okulda okumaktansa açık liseye yönelerek örgün eğitimin dışına itilmiş olacak. TEOG sonuçları üzerinden yapılan yerleştirmeler sonrasında yaşanan mağduriyetler mutlaka dikkate alınmalı ve hiçbir öğrenciyi istemediği bir okul türünde okumaya zorlamamalıdır. Eğitime ilişkin konularda atılacak her adım sonuçlarını düşünerek atılmalı, öğrenci ve velilerin endişelerine, sendikaların önerilerine mutlaka kulak verilmelidir" diye konuştu. Grup açıklamanın ardından sessiz bir şekilde dağıldı.

HABERE YORUM KAT