1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eğitim yoluyla Emperyalizim!
Eğitim yoluyla Emperyalizim!

Eğitim yoluyla Emperyalizim!

Şuurlu Öğretmenler Derneği (Öğ-Der), Diyarbakır'da uluslar arası konferans düzenledi. Konferansta öze dönüş,eğitim ve milli ders ile emperyazlizmin eğitim yoluyla kültürel ve zihinsel ifsaı gibi konularda söyleşiler yapıldı.

A+A-

Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER), her yıl geleneksel hale gelen Uluslararası Eğitim Konferansları'nın ilkini 'Emperyalizmin eğitim yoluyla zihinsel ve kültürel ifsadı' konusu ile gerçekleştirdi.
 
Cahit Sıktı Tarancı Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansa Vali Yardımcısı Cemal Hüsnü Kansız, Bağlar Kaymakamı Dursun Balaban, Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Öğ-der Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahman Sevgili ile   çok sayıda eğitimci ve davetli katıldı. Konferansın açılışı Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.
 
ŞUURLU ÖĞRETMENLER

ÖĞDER Genel Başkanı İsmail Hakkı Akkiraz, böylesi bir konferansın Diyarbakır'da yapılmasının gurur vericiği olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Bir çok eğitim kurumu açmış olmaktan onları teknolojik donanımla doldurmaktan ziyade, orada okuyan çocukların kafalarına ve kalbine ne koyduğumuz önemlidir. Besmele ile başlayan eğitim Bereketli olur. Çocuklarımıza maddeci ve materyalist zihniyetin istek ve taleplerini değil Ahlak ve maneviyat eksenli temel değerlerimizin ufuklarını açmalıyız.”
 
BATI EMPERYALİZMİ

Batılı emperyalist güçlerin eğitimi gerçek anlamda eğitim dışına çıkardıklarını, Müslümanları maddeci ve egoist yaşam tarzına mahkûm ettiklerini, dayatmacı moda ve tüketim anlayışları ile herkesi değiştirdilerini söyleyen Hindistan'dan Prof. Dr. Arshi Khan bu güçlerin İslam ülkelerinde egoist ve bencil insanlar ürettiğini ifade etti.

Khan konuşmasını şöyle sürdürdü; “Her şeyden önce kendi benliğimizi ve öz güvenimizi tekrar kazanmalıyız. İslami referanslara güvenmeliyiz. Kendi özümüzü dönmeliyiz. Batının hiçbir zaman ne kravatına ne de ceketine özenelim”
 
ÖZÜMÜZE DÖNMELİYİZ

Buarada, İngiltere'den Prof. Dr Ataullah Siddiqui ve Türkiye'den Prof. Dr. Sencer İmer öze dönüş, eğitim ve milli ders ile emperyazlizmin eğitim yoluyla kültürel ve zihinsel ifsadı başlıklı konularda, tercüman araçılığıyla detaylı bilgiler verdi.

Konferansa ilginin yüksek olması dikkat çekerken, konferans sonrası Vali Yardımcı Cemal Hüsnü Kansız, Bağlar Kaymakamı Dursun Balaban ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu tarafından konferansa katılan konuklara birer plaket verildi.

HABERE YORUM KAT