1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eğitim-Sen'den soruşturma tepkisi
Eğitim-Sen'den soruşturma tepkisi

Eğitim-Sen'den soruşturma tepkisi

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da geçtiğimiz gün yapılan kepenk kapama ve okula gitmeme eylemlerine katıldığı iddia edilen öğretmenler hakkında Vali Mustafa Toprak soruşturma başlatacağını açıklaması üzerine Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Başkanı'ndan tepki geldi.

A+A-

Diyarbakır'da geçtiğimiz gün açlık grevine destek amacıyla yapılan korsan gösterilere katıldığı ve okula gitmediği iddia edilen bazı öğretmenler hakkında soruşturma açılacağını açıklayan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak'a tepki geldi. Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek, Vali Mustafa Toprak'ın açıklamalarını üzüntüyle öğrenmiş bulunduklarını söyledi. Birtek, “Kanunlara ve demokratik eğilimlere en başta Valimizin uyması gerekirken ne yazık ki kendilerini mahkeme yerine koymuş ve öğretmen arkadaşlarımız ile ilgili hükmünü kesinleştirmiştir.

Hasta olup hastaneye giden arkadaşlarımız KCK içinde faaliyet gösteren öğretmenler olarak değerlendirilip suçlanmışlardır. Bu açıklamayla masumiyet karinesi bizzat Vali tarafından yerle bir edilmiştir. Daha orta yerde bir soruşturma bile başlatılmamışken arkadaşlarımızın Vali tarafından suçlanması kendi başına bir suçtur. Yani hastaneye giden arkadaşlarımız değil sayın valimiz bu açıklamalarıyla suç işlemiştir. Söz konusu günde öğrencilerin okullara gitmediğini herkes biliyorken sayın Valinin, öğrenciler sınıflarda öğretmenleri bekledi şeklindeki açıklamaları tutarlı değildir” dedi.

Birtek, “Bizler de kamu emekçileri olarak demokratik haklarımızı kullanırken güvenlik güçlerinin engellemeleriyle karşılaştık saldırıya uğradık. Unutmayalım ki sorunların çözüm yolu özgürlük alanlarının genişletilmesinden geçer” dedi.

 

(RB-RB-AŞ-Y)