1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. EĞİTİM-SEN: Mevcut yönetmenliği geri çekin
EĞİTİM-SEN: Mevcut yönetmenliği geri çekin

EĞİTİM-SEN: Mevcut yönetmenliği geri çekin

EĞİTİM-SEN Diyarbakır Şubesi, eğitimde siyasi kadrolaşmaların durdurulması ve Yüksek Yargı kararlarının uygulanması ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın mevcut yönetmeliğini derhal geri çekmesini istedi.

A+A-

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM-SEN) Diyarbakır Şubesi, eğitimde siyasi kadrolaşmaların durdurulması ve Yüksek Yargı kararlarının uygulanması için Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması düzenledi.

Çok sayıda eğitim emekçisinin katıldığı açıklamada, "Irkçı, gerici, piyasacı uygulamalara, siyasi kadrolaşmalara geçit vermeyeceğiz" yazılı pankart açıldı. Eğitim emekçileri adına Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Yıldırım Aslan açıklama yaptı. Aslan, 13 yıldır Türkiye'yi yöneten AKP hükümetini eleştirerek, AKP'nin "siyasal kadrolaşma" konusunda kendisinden önceki bütün hükümetlerin toplamını aşan bir çaba içinde olduğunu söyledi.


"Yönetici Atama Yönetmeliği"ne değinen Aslan, daha önce alınmış yüksek yargı kararlarına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı'nın bakanlık kadrolarını tamamen kendi siyasal ihtiyaçları doğrultusunda yaptığını dile getirdi. Son 13 yılda 8 bini aşkın eğitim emekçisinin haksız ve hukuksuz bir şekilde görevlerinden uzaklaştırıldığını hatırlatan Aslan, "Yerlerine ise 'adrese teslim' görevlendirmeler ile yandaş sendika üyeleri atanmıştır" dedi.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun Yönetici Atama Yönetmeliği'nin bazı hükümleri hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdiğine dikkat çeken Aslan, MEB'in , Ankara Bölge İdare Mahkemesinin verdiği kararı uygulamayarak 1709 şube müdürü görevden alındığını söyledi.
 

'Eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde liyakat ilkesinin temel alınmalı'
 

Eğitimin bütün kademelerinde yöneticiler belirlenirken, hiç kimsenin kimlik, mezhep, inanç ya da sendika farklılığı nedeniyle fiilen cezalandırılmaması gerektiğini ve değerlendirme ölçülerinin tamamen objektif ve bilimsel kriterlere dayanarak belirlenmesi gerektiğini söyleyen Aslan, eğitim yöneticilerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi sürecinde siyasi referansların değil, liyakat ilkesinin temel alınmasını, aksi takdirde siyasi kadrolaşma uygulamalarının son bulmasının mümkün olamayacağını vurguladı.


'MEB, mevcut yönetmeliği derhal geri çekmeli'


Açıklamanın devamında Aslan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın mevcut yönetmeliği derhal geri çekmesi çağrısında bulundu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler