1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eğitim dili Kürtçe
Eğitim dili Kürtçe

Eğitim dili Kürtçe

Diyarbakır'da Mezopotamya Vakfı'nın öncülüğünde Mezopotamya Üniversitesi'nin kurulma çalışmalarının son aşamaya geldiği bildirildi.

A+A-
Diyarbakır'da Mezopotamya Vakfı'nın öncülüğünde Mezopotamya Üniversitesi'nin kurulma çalışmalarının son aşamaya geldiği bildirildi. Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Gültan Kışanak ile görüşen Mezopotamya Vakfı Mütevelli Heyeti çalışmalarına ilişkin sunum yaptı.
 
Mezopotamya Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Selçuk Mızraklı; vakfın kuruluşundan itibaren verdikleri destek ve sahiplenmeden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, 'Bu süreci çok iyi bilen ve bu sürece en nitelikli katkıları yapabilecek eş başkanlarımızın tarif edilmiş olması bizi mutlu etti' dedi. 
 
Türkiye'de ve Kürdistan'da sosyal, ekonomik veya kültürel eksenli hangi proje yapılırsa yapılsın mutlaka siyasal bir kodunun olduğunu anımsatan Mızraklı, şöyle konuştu: 'Her işte bir siyasi belirleme olduğu için bir tarifi vardır. Aslında bu çok yanlış değildir. Şüphesiz ki; tarihte ilk defa siyasal anlamda ciddi bir Rönesanssı, toplumsal değişimi yaşayan, cinsiyet ayrımcılığının çok derin olduğu bir coğrafyada kadın devrimi yaratan bu siyasal hareketin aynı zamanda kendi bilgisini üreteceği alanın önünü açması çok da yerinde bir çalışmaydı.'
 
Eğitim dili Kürtçe
 
Bu işe gönül koymuş, emek vermiş, arkasında durabilecek olan 300 kişiyle yola çıktıklarını belirten Mızraklı, diğer vakıflarda olduğu gibi arkasında ekonomik destek olarak işadamları ve holdingleri değil, halkın desteğini aldıklarını söyledi. Yerelden evrensele, evrenselden yerele bir tür hareket iletici bir mekanizmanın devreye gireceğini ve bu halkın ilk defa kendi dilinde bilgisini çoğaltabileceğini ifade eden Mızraklı, 'Bilgiyi toplumuyla paylaşan, farklı mekanizmalarda, dünyadaki farklı üniversite deneyimlerinden beslenerek, geleneksel klasik üniversite anlayışından uzaklaşarak bir çalışmanın yürütülmesinin esas olduğunu düşündük.' diye konuştu.
 
Mızraklı, yaptıkları stratejik plan çalışmasında misyon ve vizyon olarak esas olanın Kürt dilinin hak etmiş olduğu uluslararası diller ailesindeki temsiliyetinin sağlanması olduğunu söyledi. Irak Kürdistanındaki üniversitelerde eğitim dilinin ağırlıklı olarak İngilizce olduğunu hatırlatan Mızraklı, nitelikli kadroların çıkması gereken başta eğitim fakültesi ve benzeri fakülteler olmak üzere Kürtçeyi eğitim dili olarak kullanacaklarını belirterek, 'Bu; ileride iletişim fakültesi için ticaret dünyası için, eğitim dünyası için de hayat boyu ihtiyaç duyduğu bütün alanlarda ciddi bir biriktirmeyi sağlayacaktır.' dedi. 
 
Konuşmaların ardından vakfın Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mehmet Dursun 'Mezopotamya Vakfının Üniversite Yolculuğu' başlıklı sunumla, vakfın kuruluş ve üniversite için girişim aşamalarını anlattı.
 
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT