1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eğitim Bir-Sen'den başörtü yasağına tepki
Eğitim Bir-Sen'den başörtü yasağına tepki

Eğitim Bir-Sen'den başörtü yasağına tepki

DİYARBAKIR - Eğitimciler Birliği (Eğitim Bir-Sen) Diyarbakır'ın Çermik ilçe temsilciliği başörtüsü yasağına tepki göstermek amacıyla basın açıklaması yaptı.

A+A-

Eğitim Bir-Sen üyeleri Çermik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanarak yaptıkları basın açıklaması ile başörtüsü yasağına tepki gösterdi. Basın açıklamasına katılan Eğitim Bir-Sen Çermik Temsilcisi Ramazan Akkılıç, başörtüsünü, zaman ve mekan sınırlamasına mahkum etmeyeceklerini, bu değerin her yerde serbest oluncaya kadar mücadelelerinden geri kalmayacaklarını söyledi.

Toplanan kalabalık adına basın açıklamasını okuyan Zeynep Göçer ise, yasakları koyanları, halkın tasfiye etmiş olmasına rağmen zihniyetlerinin hayatlarına yön vermesini protesto etmek, ülkeyi kendileri için yaşanmaz kılan yasakların kaldırılmasını talep etmek için toplandıklarını belirtti.

Göçer, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni yayımladığı öğrencilerin kılık kıyafet yönetmeliğinde başörtüsünü imam hatiplerle ve Kuran-ı Kerim dersi ile sınırlamasına tepki göstererek, "Biz yasaklar kalksın derken yasağı meşrulaştıran bu yaklaşımı da asla kabul etmiyoruz. Bakanlık bu defoyu tez elden ortadan kaldırmalı, ders merkezli hak kullanımı ayıbından bir an önce kurtulmalıdır. İktidarıyla, muhalefetiyle, sivil toplumuyla, kadınıyla, erkeğiyle hep birlikte el ele, omuz omuza bu çağ dışı yasağı kaldırmalıyız.

Başörtüsü politik hesaplaşmaların, pazarlıkların, suni ideolojik çatışmaların malzemesi değildir. Başörtüsü, inancının gereği olarak kadınların kimliğidir, kişiliğidir. Herkes kadına ait bu kimliğe ve kişiliğe insan olarak saygı duymak zorundadır" dedi.