1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Eğer silahlar konuşacaksa, siyaset kurumu niçin var?’
‘Eğer silahlar konuşacaksa, siyaset kurumu niçin var?’

‘Eğer silahlar konuşacaksa, siyaset kurumu niçin var?’

İHD ve kayıp yakınlarının "Kayıplar bulunsun failler yargılansın" talebiyle her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 359'uncusu gerçekleştirilirken, eylemde konuşan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, yaşanan çatışmalı sürece dikkat çekerek, “Eğer silahl

A+A-

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve kayıp yakınlarının "Kayıplar bulunsun failler yargılansın" talebiyle her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 359'uncusu Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi.

Kayıp fotoğraflarının ve "Barış hemen şimdi", "Saldırılar ve abluka kaldırılsın" ve "Kürt katliamına sessiz kalmayın" dövizlerinin taşındığı eyleme, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, İHD Diyarbakır Şubesi yönetici ve üyeleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, kayıp yakınları ile insan hakları aktivistleri katıldı. Eylemde, 1993 yılında Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Bulaklı köyünün Mezgazer yaylasında köylülere ateş açan askerler tarafından katledilen Mikail Düzce'nin faillerinin bulunup yargılanması talep edildi. 

‘Katliamlar devletin bilgisi dahilinde planlandı’

Oturma eyleminden önce bir konuşma yapan İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, katliamlar devletin bilgisi dahilinde planlanıp, gerçekleştirildiğini belirterek, failler yargılanana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi. 

‘Eğer silahlar konuşacaksa, siyaset kurumu niçin var?’

Bilici'nin ardından konuşan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, bugün Türkiye'de "faili meçhul"lerin faillerinin bulunup yargılanması yerine çok acımasızca bir savaşın yürütüldüğünü ve katliamların yapıldığına dikkat çekti. Çatışma, savaş ve ölümleri istemediklerini belirten, Türkdoğan, "Bu isteklerimizi anlayacak kadar kapasiteleri yok mu? Eğer silahlar konuşacaksa, siyaset kurumu niçin var? Siyasi parlamentolar, sivil toplum örgütleri niçin var? Hep birlikte güçlü bir şekilde barışı haykıracağız. Tarafların diyaloga geçmesini isteyeceğiz" dedi. 

İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp Komisyonu üyesi Avukat Gülistan Gencer, 1993 yılında Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde askerler tarafından katledilen Mikail Düzce'nin hikayesini paylaştı. Ardından saldırı ve ablukaları protesto etmek için yaklaşık 2 saat boyunca süren oturma eylemi gerçekleştirildi. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler