1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eczacılık öğrencileri araştırma laboratuvarlarını gezdi
Eczacılık öğrencileri araştırma laboratuvarlarını gezdi

Eczacılık öğrencileri araştırma laboratuvarlarını gezdi

Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencileri araştırma laboratuvarları gezerek, çalışma prensipleri ve analiz yöntemleri hakkında bilgi edindi.

A+A-

Öğrenciler Taramalı Elektron Mikroskobunun (Scanning Electron Microscope, SEM) yüksek enerjili elektronlarla yüzeyin taranması prensibine dayanarak bir saç telinin yüzeyini inceleme fırsatı buldu. Daha sonra Geçirimli Elektron Mikroskobunun (Transmission Electron Microscope, TEM) çok ince bir örnek içinden geçirilen yüksek enerjili elektronların görüntülenmesi prensibi ile fare böbreğine ait dokuları incelediler. Öğrenciler Gaz Kromatografisi cihazı ile tanışıp bu cihazın bir maddenin saflığını test etmek veya farklı bileşenlerden oluşan bir karışımı ayırmak ve miktarlarını saptamak amacıyla nasıl kullanıldığı hakkında bilgi aldı.

Ardından laboratuvardaki en hassas ve en mühim cihaz olan LC/MS-TOF hakkında detaylı bilgiler edinerek, bu cihazın çok düşük miktarlardaki bileşikleri şüpheye yer bırakmayacak netlikte ve madde standardına ihtiyaç duyulmadan analiz edebildiğini öğrendiler. Öğrenciler Eczacılık Fakültesi Dekanı ve DÜBTAM Müdürü Prof. Dr. Hamdi Temel ile kendilerine ait problemlerini tartışarak birlikte fotoğraf çektirdiler.

HABERE YORUM KAT