1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eczacılık Kalfası Eğitimi Sertifika Töreni
Eczacılık Kalfası Eğitimi Sertifika Töreni

Eczacılık Kalfası Eğitimi Sertifika Töreni

Diyarbakır'da, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı UNDP ve TOBB tarafından finanse edilen ''Eczacılık Kalfası Eğitimi Projesi'' kapsamında eğitimlerini tamamlayan 15 kişi sertifikalarını törenle aldı.

A+A-

 Diyarbakır'da sosyal sorumluluğun en güzel örneklerinden birisi yaşandı. Eczacılık Kalfası Eğitimi Projesi için kafa kafaya veren sivil toplum kuruluşları, dezavantajlı 15 kişinin istihdamını sağladı.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası(DTSO) ile Diyarbakır Eczacı Odası(DEO) ortaklığında yürütülen Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Bedensel Engelliler Derneği ve Denetimli Serbestlik ve Yardım Şube Müdürlüğü'nün destek verdiği proje sayesinde 15 kişi eczacı kalfası oldu. Sertifikaları DTSO'da düzenlenen törenle alan gençler, eczanelerde kalfa olarak istihdam edilecek.

DTSO Başkanı Mehmet Kaya, projenin Türkiye'de bugüne kadar yürütülen en güzel sosyal sorumluluğa örnek olduğunu söyledi.

Bin Yıllık Kalkınma Hedefleri kapsamında projenin ilk 10'a girdiğini hatırlatan Kaya, gençler için kuruluşların gösterdiği çabanın takdire şayan olduğunu vurguladı.

Bu projenin yanı sıra Diyarbakır'a katkı sağlayacak birçok projeyi hayata geçirdiklerini anlatan Kaya, projenin bölgede bir ilk olduğunu vurguladı.

Sertifikaları alan gençlerin iş imkanına kavuştuğunu hatırlatan Kaya, mesleki eğitimin çok önemli olduğunu, bundan sonraki süreçte de bu tip projeler için çalışmalar yürüteceklerini kaydetti.

Diyarbakır Eczacı Odaları Başkanı Yahya Çomak ise 500 saat verilen eğitimin ardından yetişmiş insan gücünün istihdamına katkı sağladığını söyledi.

Eczacılık kalfası eğitimi alanlardan 14 kişinin eczanelerde istihdam edildiğini anlatan Çomak, oda olarak böyle bir projede olmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerler sertifikaları Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Kutbettin Arzu, DTSO Başkanı Kaya, DEO Başkanı Çomak ile Diyarbakır'daki sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin elinden aldı.

Projeye destek veren kuruluşlar projeye katılacak kişileri projeye koordinatörlüğüne yönlendirdi. Bunların arasında adli serbestlikten, engelliye kadar bir çok kişi bulunuyordu. Anket yapılarak en uygun adaylar belirlendi.

Kursiyerlerin dezavantajlı olduğu için 3 hafta psikolojik desteğin ardından eczacılık, halkla ilişkiler, bilgisayar ve bilgisayarlı muhasebe eğitimi verildi. Kursiyerler farklı eczanelerde 1,5 aylık staj döneminin ardından işe başladı.