1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eczacılar bir günlük yas ilan etti
Eczacılar bir günlük yas ilan etti

Eczacılar bir günlük yas ilan etti

Diyarbakır’daki eczacılar, işyeri önünde öldürülen eczacı Yunus Koca için yürüyüş yaparak, saldırıya uğradığı yere karanfil bıraktı.

A+A-

Koca’nın öldürülmesini kınayan grup adına konuşan Diyarbakır Eczacılar Odası Başkanı Ferat Değer, Diyarbakır’da bir günlük yas ilan etti, buna göre 5 Eylül tarihinde nöbetçi eczaneler dışında kalan bütün eczaneler kepenk kapatacak.  


Diyarbakır Eczacılar Odası öncülüğünde, 31 Ağustos’ta eczanesi önünde silahlı saldırıya uğrayarak yaşamını yitiren eczacı ve AKP Diyarbakır Gençlik Kolları eski Başkanı Yunus Koca için yürüyüş düzenlendi. Beyaz önlüklerini giyerek Şeyh Said Meydanı’nda bir araya gelen eczacılar, eczane çalışanları, ilaç dağıtım kanalı emekçileri ve sağlık bileşenleri Koca’nın fotoğrafını göğsüne takarak öldürüldüğü eczanesinin önüne yürüdü.
 
Koca, 8 kurşunla katledildi


Burada grup adına açıklama yapan Diyarbakır Eczacılar Odası Başkanı Eczacı Ferhat Değer, meslektaşları olan Koca’nın eczanesinin önünde 8 kurşun ile katledildiğini hatırlattı.
 
Değer: “Tehdit ve saldırılar bizi kaygılandırıyor


Koca’ya Allah'tan rahmet, ailesi, yakınları ve tüm sağlık camiasına baş sağlığı ve sabır dileyen Değer, din, dil, Irk ayrımı yapmadan sağlık hizmeti veren, sırtında önlük ve elinde ilaç olan eczacılara yapılan böylesi tehdit ve saldırıların, kendilerini derinden yaraladığını ve kaygılandırdığını söyledi.
 
“Savaşta bile sağlık tesisleri, ambulans ve sağlık personelleri korunması esastır”


“Savaş ortamında bile sağlık tesisleri, ambulans ve sağlık personellerinin mutlak korunması esastır” diyerek Cenevre Sözleşmesi’ni anımsatan Değer, “Çünkü sağlık personellerinin esas görevi insanların yaşamasını sağlamaktır. Eczacı meslektaşımıza, doktorlarımıza ve tüm sağlık emekçilerine yönelik yapılan tehdit, hakaret ve cinayetleri kınıyoruz. Huzur ortamına dönülmesi ve Barış'ın tesis edilmesi için bu ölümlerin arkasında hangi karanlık güçler varsa biran önce ortaya çıkarılmasını istiyoruz” dedi.
 
“Horon ile halayı birbirine düşman edenlerin bulunmasını istiyoruz”


Yunus Koca’nın sosyal medya hesabından yaptığı iz bırakan paylaşımlarından olan “Ne Güzel Bahar Gelecekti Memleketine, Karadeniz Dağları'nda Horon tepecek Cudi'de halay çekecektik” sözlerini hüzünlü bir ses tonuyla ifade eden Değer, horon ve halayı birbirine düşman eden ve kaos ortamına zemin hazırlayan dinamiklerin ortadan kaldırılmasını ve faillerin cezalandırılmasını istediklerini belirterek şöyle dedi:
 
 “‘Diyarbakır ortasında vurulmuş uzanırım, Ben bu kurşun sesini nerde olsa tanırım’ demişti Yunus Koca. Bizler bu kurşunun nerden geldiğini ve bu hain saldırının kimler tarafından yapıldığının derhal bulunmasını istiyoruz. Mesleğimiz gereği esas görevimiz yaşatmak olan biz sağlık emekçileri, göreve başlarken ettiğimiz yeminin her zaman arkasında olacağız, toplum huzurunun, toplum barışının ve toplum sağlığının bozulmaması için bıkmadan, usanmadan ve korkmadan çaba göstermeyi sürdüreceğiz. Savaş’a hayır, barış hemen şimdi!!”
 
Olay yerine karanfil bıraktılar


Yapılan açıklamanın ardından grup, Yunus Koca’nın katledildiği yere karanfil bıraktı.
 
Eczaneler 5 Eylül’de kepenk kapatıyor


Daha sonra Diyarbakır Eczacılar Odası olarak Yunus Koca için bir günlük yas ilan ettiklerini açıklayan Başkan Ferhat Değer, bunun 5 Eylül Cumartesi günü eczanelerin kepenk açmayacaklarını duyurdu. Değer, vatandaşın mağdur olmaması adına nöbetçi olan eczanelerin açık tutulacağı bilgisini de verdi.
 
Yunus’un taziyesine katıldılar


Grup daha sonra toplu bir şekilde Yunus Koca için kurulan taziyeye katılmak için taziyelerin kabul edildiği Kayapınar İlçesi Bediüzaman Camii Yas Yeri’ne geçti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler