1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. EBK dolandırıcılık davası görüldü
EBK dolandırıcılık davası görüldü

EBK dolandırıcılık davası görüldü

Et Balık Kurumu Diyarbakır Et Kombinası Müdürlüğü'nde bazı kişilerin kar payı vaadi ile milyonlarca lira para toplayarak ortadan kaybolduğu iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede

A+A-

 8 kişiye 2 ile 7 yıl arasında hapis cezası isteniyor. Davanın ilk duruşması Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Et Balık Kurumu Diyarbakır Et Kombinası Müdürlüğü'nde bazı kişilerin kar payı vaadi ile milyonlarca lira para toplayarak ortadan kaybolduğu iddialarına ilişkin başlatılan soruşturma sonucu dava açıldı. Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde kabul edilen iddianamede, 1'i tutuklu toplam 8 sanık için 2 ile 7 yıla kadar hapis cezası isteniyor. İddianamede, sanıklara para veren 41 kişi mağdur olarak yer alırken, angus hayvan almak için mağdurlardan para topladıkları ve karşılığında kar payı vaadinde bulundukları iddia edilen tutuklu kombina işçisi Mehmet Kaymaz ile tutuksuzlar sanıklar Kombina Müdürü Mehmet Faruk Kahraman, Pazarlama Şefi Veysi İşleyen, Muhasebeci Necmettin İlhan, valilik çalışanı İbrahim Ataş, Zeynel Gümüş, Faysal Karakoç ve Mehmet Durmaz sanıklar arasında yer aldı.

'Kurumun adı verilerek dolandırıcılık yapıldı'

İddianamede, Et Balık Kurumu Diyarbakır Kombina Müdür Yardımcısı olarak görev yapan muhbir Hayati Altuntaş'ın polislere verdiği ifadede, kurumun adının kullanılarak kar payı dağıtma vaadiyle dolandırıcılık yapıldığı bilgisini verdiği kaydedildi. Bu bilgi üzerine başlatılan soruşturmada sanıkların 64 kişiden angus hayvan alarak kar payı vermek vaadiyle 9.5 milyon TL para topladığı belirtildi. Şüphelilerin aldıkları para karşılığında mağdurlara verdiği not kağıdı şeklindeki 82 para makbuzu da iddianamede deliller arasında sayıldı. Para makbuzlarında her mağdurun verdiği para miktarı, Et Balık Kurumu kaşesi ve kurum yöneticilerinin kaşelerinin bulunduğu belirtildi.

'Çuval dolusu paralarla kuruma girdiler'

İddianamede müştekilerden, "Kombina yakında dışarıdan angus hayvanı satın alacak, askeriye ile ihaleye girdi 45 günlük vadelerle 8 kar payı dağıtacak" vaadiyle paraların toplandığı belirtilirken, 2009 yılında da 2012 yılına kadar, küçük miktarlarda kar payı dağıtıldığı da belirtildi. İddianamede sıradan bir işçi olan Mehmet Kaymaz'ın toplam 8.7 milyon TL parayı diğer işçilerin yanında kabul edip Kombina Müdürü Mehmet Faruk Kahraman'a ait kaşeyi ve kurum kaşesini kullanmasına da vurgu yapıldı. İddianamede bir mağdurun Mehmet Kaymaz'a parayı, Kombina Müdürü Mehmet Faruk Kahraman'ın odasında ve onun huzurunda verdiğini söylediği de belirtilirken, 2009-2012 yılları arasında kurum binasına deyim yerinde ise müştekilerin birinin girip birinin çıktığı ifade edildi. İddianamede, alınan paraların artık çuvallarla kuruma girdiğini belirterek, "Kurum ve müdürlük kaşelerinin şüpheli Mehmet Kaymaz'ın elinden düşmemiş oluşu değerlendirildiğinde, kurum müdürü Mehmet Faruk Kahraman'ın işçisi Mehmet Kaymaz'ın diğer şüphelilerle gerçekleştirdiği bu nitelikli dolandırıcılık eylemine aslı olarak iştirak ettiğini göstermektedir" denildi. İddianamede sanıkların "nitelikli dolandırıcılık" suçlaması ile 2-7 yıl arasında değişen sürelerde hapis cezası ile cezalandırılmaları istendi. Suçun 41 kez işlenmesi nedeniyle 82 yıldan 287 yıla kadar çıkabileceği kaydedildi. Davaya ilişkin duruşma dün Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya 5 sanık katıldı

Duruşmaya dosya kapsamında 41 şikayetçi, sanıklardan tutuklu Mehmet Kaymaz ile tutuksuz Mehmet Faruk Kahraman, Necmeddin İlhan, Veysi İşleyen ve Zeynel Gümüş katıldı. Kimlik tespitinin ardından duruşmada savunmasını yapan tutuklu sanık Mehmet Kaymaz, sanıklardan Faysal Karakoç'u tanıdığını kaydederek, "Faysal, Mehmet Durmaz'ın yanında çalışıyordu. Mehmet Durmaz Bursa'da akaryakıt işi aldığını nakit paraya ihtiyacı olduğunu eğer kendisine nakit para getirirse yüzde 8 kar vereceğini söyledi. Akrabalarımın maddi durumu düşük olduğu için onlara yardım etmek istedim. Akrabalarımdan rica ettim. Mehmet Durmaz ve Faysal bana, 'para toplarken bizim ismimizi kullanma, Et Balık Kurumu'nun adını kullan o zaman daha çok para alabilirsin' diye söylediler. Ben de Et Balık Kurumu'nun ismini kullanarak akrabalarımdan para topladım" dedi.

'Bütün paraları Mehmet Durmaz'a verdim'

Kendisinin akrabalarının dışında kimseden para almadığını söyleyen Kaymaz, "2012 yılından itibaren kar payları verilmemeye başlandı. Ben aldığım bütün paraları Mehmet Durmaz'a verdim. 2012 yılının temmuz ayında Mehmet Durmaz toplanan paraların tamamını ödeyen kişilere vereceğini söyledi. Ancak zamanı gelince herhangi bir ödeme yapılmadı. Mehmet Durmaz'ın amcaları bizden zorla para kopartmak istiyorsun araya da İzoller Derneği'ni koydun diyerek şikayetçi olmaya başladılar. Suçlamaları kabul ediyorum" diye konuştu. Duruşmada sanıklardan Veysi İşleyen ise, Mehmet Kaymaz'ın sendika başkanı ve aşiret reisi olduğunu söyleyerek, "Kendisinin herhangi bir yanlışını görmedim. Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi. Sanık Zeynel Gümüş kendisinin Honda Plaza'da işçi olduğunu belirterek, "Mehmet Durmaz Ankara'dan geldi. Honda'da patronum olarak bulunmaya başladı. Ben Mehmet Durmaz'ın talimatı üzerine Mehmet Kaymaz'ın yanına giderek, bana verdikleri paraları alıyordum. Bu paraları Honda'nın banka hesabına yatırıyordum. Paraları alırken bana herhangi bir belge vermiyorlardı. Kendileri telefon ile görüşüyorlardı. Mehmet Durmaz hangi bankaya para yatırmamı istere o bankaya yatırıyordum. Ben bu paraların niçin ödendiğini nereden geldiğini bilmiyorum. Bu konuda bana çok fazla bilgi vermediler. Benim yaptığım paraları getir götür işiydi. Suçlamaları kabul etmiyorum" diye konuştu.

'Müfettiş talep ettim'

Sanıklardan Et Balık Kurumu'nda Kombine Müdürlüğü yapan Mehmet Faruk Kahraman ise, şunları söyledi. "Müdür Yardımcım Hayati Altıntaş, bana bir belge verdi. Belgede, Mehmet Kaymaz'ın para topladığını, müdür olarak da benim ismimi kullandığını söyledi. Ben bu duruma çok şaşırdım. Bunun üzerine de hemen kurumdan müfettiş talep ettim. Akabinde müfettiş gelerek soruşturmayı başlattı. Mehmet Kaymaz'ın amcası olan Hasan Akba ile görüştüm. Hasan'ın da para yatırdığını öğrendim. Hasan resmi kurum olduğu için para topladığını kurumun kar payı dağıtacağını, bu nedenle Mehmet Kaymaz'a para verdiklerini bana söyledi." Daha sonra konuşan dosya kapsamında şikayetçi olanlar kendilerine Et Balık Kurumu'nun kar payı dağıtılacağını belirterek, karşılığında kaşeli ve küçük bir kağıt parçası verdiklerini ve şikayetçi olduklarını söyledi.

'Gözlemlerimi paylaştım bana soruşturma açtılar'

Tanık Hayati Altıntaş, kendisinin Diyarbakır Et Balık Kurumu'na kombine Müdür Yardımcısı olarak atandığını belirterek, "Kurum içerisinde personelin ihbarlarından ve kendi gözlemlerimden Mehmet Kaymaz'ın Mahmut Atlı ismindeki müteahhidin işlerini katip ettiğini anladım. Öğrendiklerimi de müdürümüz olan Mehmet Faruk bey ile her gün paylaşıyordum. Bu durumun üzerine gittiğim için Et Balık Genel Müdürlüğü hakkımda birçok defa soruşturma başlattı" diyerek, elindeki soruşturma dosyalarını mahkemeye sundu. Mehmet Kaymaz'ın işçi olmasına rağmen lüks bir yaşam içerisinde yaşadığını söyleyen tanık Hayati Altıntaş, "Ayrıca sürekli yanına gelip gidenler oluyordu. Ben ziyaretçilerin gelmesini yasakladım. Bazı insanların Mehmet Kaymaz'a para alıp verdiğini gördüm. Bu durumu müdürümüz Mehmet Faruk beyle paylaştığımda bana, 'kendisi aşiret lideri ve sendika temsilcidir, bu durum normaldir' diye cevap verdi. Ayrıca Mehmet Kaymaz ile müdür bey çok samimiydi. Ben, Mehmet Kaymaz ve müdür beyin bulunduğu ortamda para sayımı yaparlarken gördüm. Kendilerine sorduğumda otobüs alım satımından kaynaklanan bir para olduğunu söylediler. Bu durumu ilgili mercilerin hepsine şikayet ile bildirdim. Ben paraların Mehmet Durmaz'a gittiğini paralar ödenmedikten sonra şikayet konusu olunduktan sona öğrendim. Daha önceden paraların nereye gittiğini bilmiyordum. Ancak Faysal sık sık kuruma para getirip götürüyordu. Mehmet Kaymaz da para ile müdürün odasına girip çıkıyordu. Açıkça bu durum fark ediliyordu. Ben bütün bu durumlardan şüphelendiğim için şikayette bulundum, hakkımda soruşturma açıldı" diye belirtti.

Avukat savunmaları ardından görüşü sorulan savcı, tutuklu sanığın tutukluluk halinin devamını ve sanıklardan Mehmet Faruk Kahraman ve Mehmet Durmaz hakkında yakalama karanının çıkarılıp, tutuklanmalarını istedi. Verilen aranın ardından mahkeme, Mehmet Kaymaz'ın tutukluluk halinin devamına, Kahraman'ın tutuklanma talebinin reddine, Mehmet Durmaz hakkında yakalama kararı çıkarılmasına ve müştekilerin davaya katılma taleplerinin kabulüne karar vererek, duruşmayı 24 Haziran'a erteledi.

HABERE YORUM KAT