1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. EBA kurs programları hakkında detaylı bilgiler!
EBA kurs programları hakkında detaylı bilgiler!

EBA kurs programları hakkında detaylı bilgiler!

2016-2017 eğitim öğretim yılı MEB EBA kurs programı başvurularının ne zaman başlayacağı belli oldu. Milyonlarca ilköğretim ve ortaöğretim öğrencisi MEB EBA kurs programı başvurularını 22 eylül-27 eylül tarihleri arasında yapabilecek. MEB EBA kurs programı

A+A-

Türkiye’de 19 eylül itibari ile 15 temmuz darbe girişimi ardından devam eden eğitim alanındaki tartışmaların etkisi altında başladı.

Milyonlarca ilköğretim ve ortaöğretim öğrencinin ders başı yaptığı 2016-2017 eğitim öğretim yılının ilk ders zili 19 eylülde çaldı. Öğrencilerin uzun soluklu bir maratona başladıkları bugünlerde eğitim yılı içerisinde derslerine katkı sağlayacak ve yapmaları gerekli olan bazı işlemler içinde önemli bir yoğunluk yaşanıyor. Özellikle de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından henüz çok yeni olarak uygulanmaya başlanan EBA kurs programı hizmetlerine başvurularda başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2016-2017 eğitim öğretim yılına ilişkin olarak geçtiğimiz günlerde açıklamış olduğu çalışma takvimine göre Eğitim Bilişim Ağı kurs programı hizmetlerinden yararlanmak isteyen öğrenciler, başvurularını 22 eylül-27 eylül tarihleri arasında gerçekleştirebilecek.

Türkiye’deki ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde eğitim gören milyonlarca öğrenci ve ortaöğretim mezunlarının yararlanabilme şansına sahip olabildikleri Milli Eğitim Bakanlığı’nın EBA kurs programı hizmetlerinin 2016-2017 eğitim öğretim yılı kurs programı hizmetlerinden yararlanabilmeleri için 22 eylül -27 eylül tarihleri arasında başvuruda bulunmaları gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nı geçtiğimiz eğitim yılının başından itibaren uygulamaya başladığı Eğitim Bilişim Ağı kurs programı hizmetlerine 2015-2016 eğitim öğretim yılı içerisinde 10 milyon öğrenci başvuruda bulunmuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak sunulmakta olan EBA kurs programı hizmetleri, Türkiye’deki ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde eğitim gören milyonlarca öğrencinin okul dışı ders takviyesi sağlayacak kurs hizmetlerinden yararlanabilmelerini amaçlıyor. Özellikle de 2015 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile birlikte Türkiye’deki tüm dershanelerin ve özel kurs eğitim programı sunan kurumların faaliyetlerine son verilmesi ve kapatılmasının ardından milyonlarca ilköğretim ve ortaöğretim öğrencisi okul dışı ders takviyesi alabilecekleri bir kurs programından yararlanabilecekleri bir eğitim kurumu kalmamış oldu. Bu durumun öğrencilerin eğitim başarılarında olumsuz etkilere yol açabileceğinden dolayı da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak EBA kurs programı hizmetleri sunulmaya başlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde sunuluyor olması dolayısı ile velilerinde gönül rahatlığı ile öğrencilerin kullanımına izin vermiş olduğu EBA kurs programı sadece okul derslerine takviye değil aynı zamanda da ilköğretim 8.sınıf öğrencilerinin liseye giriş sınavlarına, lise 12.sınıf öğrencilerinin ve mezunlarının üniversiteye giriş sınavlarına hazırlıklarında da destek sağlamak amacı ile hizmet veriyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sunulan Eğitim Bilişim Ağı hizmetleri modern yüzyıla uygun standartlarda elektronik ortam üzerinden sanal olarak sunulduğundan kurs programına kayıt yaptıran öğrenciler ve mezunlar tarafından eğitim yılı boyunca kurs hizmetleri EBA giriş ekranı üzerinden alınabiliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın EBA kurs programı hizmetlerine ara sınıf ve son sınıf şeklinde başvurular yapılabilecek. Bu aradaki fark ilköğretim 5, 6 ve 7.sınıf öğrencileri ile lise 9, 10 ve 11.sınıf öğrencilerinin okul derslerine katkı amaçlı olarak haftada 5 12 saate kadar 5 farklı dersten kurs programı alabilmesini sağlıyor. İlköğretim 8.sınıf öğrencilerinin liseye giriş sınavlarına hazırlıklarına ve lise 12.sınıf öğrencileri ile mezunlarının üniversiteye giriş sınavlarına hazırlıklarına destek amaçlı olarak haftada 18 saate kadar 6 farklı dersten kurs alabilecek.

HABERE YORUM KAT