1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. EBA kurs programı yeni dönemde de aktif halde olacak!
EBA kurs programı yeni dönemde de aktif halde olacak!

EBA kurs programı yeni dönemde de aktif halde olacak!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın EBA kurs kurs hizmetleri ücretsiz olarak sunuluyor. İlköğretim ve ortaöğretim öğrencileri 2016-2017 eğitim öğretim döneminde EBA kurs hizmetlerinden 3 dönem şeklinde yararlanabilecek. Yeni eğitim yılı EBA kurs başvuruları ise 22

A+A-

Türk eğitim sisteminin modernizasyonu çalışmaları dahilinde 2000’li yılların ortalarından bu yana Fatih Projesi ve Akıllı Tahta Projesi gibi çok önemli fiziki tabanda projeler gerçekleştiren Milli Eğitim Bakanlığı tarafından internet altyapısı da aktif şekilde kullanılıyor.

Özellikle Türkiye’de internet kullanımının sürekli olarak artış göstermesi ve hemen hemen toplumun her kesimi tarafından kullanılmaya başlaması da Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim alanında internetin aktif şekilde kullanılmasına yol açıyor. Öğrencilerin eğitim hizmetlerinde daha çağdaş ve daha modern standartları yakalayabilmesini amaçlayan Milli Eğitim Bakanlığı’nın internette hizmete açtığı dijital eğitim uygulamaları içerisinde ilk eğitim hizmeti sunan uygulama olarak EBA kurs portalı ön plana çıkıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, Bakanlar Kurulu kararı ile 2015 yılında Türkiye’deki tüm dershanelerin faaliyetlerine son verilmesi ve kapatılması nedeni ile milyonlarca öğrencinin yaşadığı mağduriyeti giderebilmek amacı ile bakanlık bünyesinde bir kurs programına başladı. 2015-2016 eğitim öğretim yılı ile birlikte Türk eğitim sisteminde önemli bir yer edinen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen EBA kurs portalı öğrencilerin okul dışında bakanlık güvencesi ve garantisi ile kurs programlarından yararlanabilme şansına sahip olabilmelerini sağlıyor.

Dershanelerin kapatılması özellikle Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde eğitim hizmetleri veren ilköğretim ve ortaöğretim eğitim kurumlarında eğitim alan milyonlarca öğrencinin okul derslerine destek alabilmelerinin önüne geçtiğinden, öğrencilerin ders notlarında düşüşler yaşanabiliyor. Ancak dershanelerin kapatılması öncelikli olarak ilköğretim öğrencilerinin liseye giriş sınavlarına hazırlıklarında, ortaöğretim öğrencilerinin üniversiteye giriş sınavlarına hazırlıklarında ciddi eksiklikler yaşamasına neden oluyordu. Milli Eğitim Bakanlığı’ da bu durumun önüne geçebilmek amacı ile EBA kurs hizmetlerini sunmaya başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak sunulan EBA kurs portalı hizmetlerinden yararlanmak isteyen ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri ile mezunlarının bakanlığa başvuruda bulunmaları gerekiyor. Bu kapsamda 2016-2017 eğitim öğretim dönemi içerisinde birinci dönem, ikinci dönem ve yaz dönemi şeklinde 3 dönem halinde uygulanacak EBA kurs portalı kurs hizmetlerinden yararlanabilmek isteyen öğrenci ve mezunların bakanlığı yeni eğitim yılı için açıkladığı çalışma takviminde belirtildiği gibi 22-27 eylül tarihleri arasında başvuruda bulunmaları gerekiyor. Bu tarihlerde başvuruda bulunan öğrenciler 2016-2017 eğitim öğretim yılı içerisinde okul dışında MEB müfredatında bulunan ders ve konular üzerinden EBA giriş ekranı aracılığı ile kurs hizmetleri alabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın EBA kurs portalı uygulamaları dahilinde ilköğretim 5, 6 ve 7.sınıf öğrencileri haftalık 12 saate kadar 5 farklı dersten, ilköğretim 8.sınıf öğrencileri ise haftalık 18 saate kadar 6 farklı dersten kurs hizmetleri alabilecek. Lise düzeyi 9, 10 ve 11.sınıf öğrencileri haftalık 12 saate kadar 5 farklı dersten, lise 12.sınıf öğrencileri ise haftalık 18 saate kadar 6 farklı dersten kurs programı hizmetlerinden yararlanabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sunulan EBA kurs programı hizmetleri tamamen ücretsiz olarak sunulmasının dışında bakanlık denetim ve uygulamasında olduğundan veliler tarafından da gönül rahatlığı ile öğrencilerin faydalanması amacı ile izin veriliyor.

HABERE YORUM KAT