1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. EBA kurs kayıt öğrenci girişi nasıl yapılıyor?
EBA kurs kayıt öğrenci girişi nasıl yapılıyor?

EBA kurs kayıt öğrenci girişi nasıl yapılıyor?

EBA kursuna kayıt olan öğrencilerin EBA girişini yapabilmeleri için bilmeleri gereken birkaç bilgi vardır.

A+A-

EBA kurs EBA girişi için öğretmenlerinden şifre almak durumundadırlar. Bilişim teknolojisinin oldukça hızlı bir şekilde gelişmesinin beraberinde getirdiği çok kullanışlı, yaşamda bize ciddi kolaylıklar sağlayan bazı topluluklar ortaya çıkmıştır.

Özellikle günümüzde her öğrencinin bir kütüphaneye gidemeyip bundan faydalanamayışı, derslerinde yaşayacağı kaynak sıkıntısının göstergesidir. Yeteri kadar verim alamayan, tek çeşitli kaynak ile o dersi anlamaya çalışan çocuklar kendi başlarına da çalışmak istediklerinde tıkanıklık yaşamaları ve konu hâkimiyetinden mahrum kalmaları olağandır. Gelelim ki o dersi kaçıran bir öğrenci bunu daha sonrasında kendi çalışmaları ile kapatmak istediğinde zorluklar yaşayabilir. Yaşadığı zorluklar sonucu kitabı bir köşeye bırakıp internete başvurduğundaysa birçok yanlış bilginin olduğu internet sitelerinde yanlış ve eksik donanım sahibi olacaktır.

Bu tip sorunları bilen Milli Eğitim Bakanlığı ise EBA’yı oluşturarak bu tip öğrencilere büyük kolaylık aynı zamanda da hizmetler sunmuştur. Açılımı Eğitim Bilişim Ağı olan bu platform hem öğrencilerin kendi verilerini hem de öğretmenlerin kendi not ve çalışmalarını paylaşabilmesini sağlayan verimli bir ortamdır. Öğrenci ihtiyaç duyduğunda elinin altında sınırsız bir çalışma ortamı, sanal bir ders için çalışma kütüphanesi belirecektir. Bilinmeyen sitelerde alacağı yanlış ve eksik bilgiden kurtularak onun daha iyi bir donanım sağlayacağı bir alan görevi görmektedir.

EBA kurmuş olduğu bu alanda teknolojiyi bir araç olarak kullanmayı hedefleyip bilişimin eğitimde daha yaygın hale gelmesini kendine hedeflemiştir. Çünkü okullarda bu tip ihtiyaçların yeterince karşılanamıyor olması öğrencinin bilişimin faydalarından geri kalmamasına, interneti ancak bir zaman öldürme aracı olarak kullanmasından çok kendi için faydalı bir şeyler yapmasına olanak sağlayacaktır. Bunun gerçekleşeceğini umarak MEB EBA sistemini kurmuş, gerek öğrenciler gerek ise öğretmenler için eğitim öğretimin çok iyi bir şekilde yapılacağı bir birikim sistemi meydana getirmiş. Böylelikle sadece öğretmenin anlattığı ile anlamayan, görsel zekâsı, bireysel veya sosyal zekâsı daha ağır basmakta olan öğrencilerin en çok uğradığı nokta haline gelecektir.

Bu sistemin bir diğer önemli özelliği ise sadece paylaşılan bilgilerden değil, aynı zamanda yapılacak olan EBA kurslardan da faydalanabilecek olmalarıdır. İstenilen EBA kurs açılıp, öğretmenlerin bizzat bunun için vermiş olduğu derslerle sınıf algısını bilgisayarlarına taşıma fırsatı yakalayacaklardır. EBA kurs sisteminde yapılacak olan deneme sınavları, testler öğrencilerin bilgiyi ne kadar iyi aldığı bakımından aynı zamanda bir anket görevi görebilecek, EBA’nın etkileri üzerinde fikir sahibi olmamıza yardımcı olacaktır.

EBA kurslar üç dönem şeklinde olur. Okulda olduğu gibi bir ve ikinci dönem olarak oluşan standartların yanında bir de üçüncü dönem mevcuttur, bu yaz EBA kursları olarak nitelendirilip öğrencilerin çoğunluğunu dinlenerek geçireceği, bolca boş vakitlerinin olacağı dönemde bilgiden faydalanmaya devam etmelerini sağlayacaktır. Özellikle açıköğretim öğrencileri için çok önemli bir yapı haline gelmiştir. Sınıf ortamından uzak bir şekilde eğitim gören bu kişilerin derslerini pekiştirmek adına katılabileceği EBA kurslardan kendileri için daha yüksek verim alacağı kesindir.

EBA giriş yapmakta oldukça basittir. Öğrenciler öğretmenlerinden alacağı EBA şifreleri ile siteye EBA giriş yaptıklarında sağ üst köşedeki giriş butonuna basıp T.C. kimlik numaraları ve edindikleri şifre ile kolayca giriş yapabilirler. EBA giriş ten sonra sağ üst köşede kendi adlarını görüyorlarsa eğer, giriş işleminin başarılı ile tamamlandığının göstergesidir.

Artık giriş yapmış olduktan sonra EBA’nın her türlü nimetinden faydalanacak pozisyondasınız demektir. Aynı zamanda birçok öğretmeni tek bir çatı altında toplamış olduğundan eğitim ve öğretimin daha kaliteli hala gelip, bilişiminde bu paydada yaygınlaşmasına yardım sağlayacaktır. Öğretmen edinebileceği birçok içerik ile sınıfta sunumlar eşliğinde, öğrencilerin daha zevk alacağı tiplerde dersini işleyebilecektir. Sadece kitaba bağlı kalmadan, bir tık ötesinde bekleyen bu kütüphane ile dersleri daha zevkli ve anlaşılır yapma fırsatını yakalamış olur.

Kısacası EBA her öğrencinin içinde bulunması, durmayan bu bilgi aktarımından faydalanıp donanımını güçlendirilmesi için oluşturulmuş bir ortamdır. Kolaylıkla edinebilecekleri EBA şifresiyle bu sanal kütüphanelerinde özgürce bireysel bir şekilde çalışmalarını sürdürebilirler.

HABERE YORUM KAT