1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. E-Okul veli bilgilendirme sisteminin faydaları nelerdir?
E-Okul veli bilgilendirme sisteminin faydaları nelerdir?

E-Okul veli bilgilendirme sisteminin faydaları nelerdir?

E-Okul veli bilgilendirme sistemi ve E-Okul yönetim bilgi sisteminin veliler ve yöneticiler için birçok faydası vardır. Bu sistemlere nasıl giriş yapacağınızı görebilirsiniz.

A+A-

Milli eğitim Bakanlığı desteği ile kurulmuş olan E-Okul sistemi, internet üzerinden oluşturulan bir platform ile öğrencilere, velilere ve öğretmenlere hizmet vermekte olan bir sistemdir. Bu sistemin kurulmasında ki amaç not takip sistemleri, devamsızlık bilgileri ve diğer bilgilerin öğretmenler tarafından sistem üzerine girilebilmesi ve öğrenciler ile veliler tarafından bu bilgilere ulaşılması amaçlanmıştır. Biz de bu yazımız da siz değerli okurlarımıza E-Okul bilgilendirme sistemleri hakkında birtakım bilgilendirmeler yapacağız. E-Okul sistemleri 2 farklı isim ile hizmet vermektedir.

Lütfen yönlendirildiğiniz sitede kimlik bilgilerinizi paylaşmayınız.

 Bu sistemin internet üzerinde yer alması nedeni ile giriş işlemleri ve E-Okul sistemlerinin kullanılmasını akıllı telefonlarınızdan dahi gerçekleştirebilirsiniz. Hızlı, kolay ve pratik bir şekilde istediğiniz bilgileri bu sistem aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Artık yavaş yavaş tüm sorgulama işlemlerinin internet üzerine aktarılması ile E-Okul sistemi için de aynı olay gerçekleşmiştir. Böylece pratik bir şekilde herhangi bir yere gitmenize gerek kalmadan, not bilgilendirme işlemini yapabileceksiniz.

Bunlardan ilki öğretmenler ve yönetim tarafından kullanılan E-Okul Yönetim Bilgi Sistemidir. Öğretmenler ders işleyişi gereği, öğretilen bilgilerin öğrenciler tarafından ne kadar iyi öğrenildiğini denemek amacı ile bir takım sınavlar ve sözlüler yapar. Daha sonrasın da kağıtların kontrol edilmesi ile öğrencilere hak ettikleri notların ataması yapılır. Bu not bilgileri de E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerine girilir. Not bilgilerinin dışında devamsızlık bilgileri ve diğer bilgiler de bu sistem üzerine girilerek gerekli değerlendirmeler yapılır. Giriş yapabilmek için kullanıcı adı ve şifre gereklidir. E-Okul ana sayfasına girilip, açılan sayfanın sol kısmında yer alan E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Giriş kısmından kullanıcı adı ve şifre bilgileri doldurulup, giriş yapılır. Daha sonra sistem üzerinden gerekli düzenlemeler yapılabilir hale gelir. Kullanıcı adı ve şifre bilgileri öğretmenlerin, eğitim verdikleri kurumun yönetiminden temin edilir.

Bir diğer sistem ise E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemidir. Bu sistemin amacı ise velilere ve öğrencilere not bilgilerini, devamsızlık durumunu ve diğer öğrenci ile alakalı bilgileri vermektir. Yapılan sınavların sonuçları öğretmenler tarafından sistem üzerine girilir. Veliler ve öğrenciler de bu sonuçları E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden takip ederler. E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ile öğrenilebilecek diğer bilgiler ise sınav tarihleri, sınav sonuçları, devamsızlık bilgileri, not kartı,proje ödevi hakkında bilgilerdir.

Tüm bu işlemler tek bir site üzerinden ve internet uygulaması olarak kolayca yapılmaktadır. Sisteme girilebilmesi için öğrencinin bir takım bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bilgiler öğrenci TC kimlik no ve öğrenci okul no bilgileridir. Bu bilgileri girebilmek için öncelikle e-okul.meb.gov.tr adresine girmeniz gerekmektedir. Hemen üst kısım da Veli Bilgilendirme Giriş Sistemini görebilirsiniz. Sizlerden istenen TC kimlik no ve okul no bilgilerini gerekli boşluklara sırası ile doldurup, yandaki güvenlik kodunu da sistem üzerine yazıp, giriş butonuna basarak E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine girebilirsiniz. Böylece not bilgilerine kolay bir şekilde ulaşabilme imkanı bulacaksınız.

Tüm bu E-Okul sistemleri Milli Eğitim Bakanlığı'nın aracılığı ile 2007 yılının Ocak ayında açılmış olup, günümüzde halen gelişerek hizmete devam etmektedir. Ayrıca Android ve ios sistemleri için uygulamalar da mevcuttur. Bu uygulamalara E-Okul anasayfası üzerinden ulaşabilirsiniz. Sistem üzerinde yer alan diğer bilgiler ise nakil işlemleri, sınav bilgileri, duyurular ve mobil uygulamalardır. Tüm bu imkanlardan internet aracılığı ile basit bir şekilde faydalanabilirsiniz. Yukarıda bahsedilen talimatlar ile ve her 2 sistem için de giriş yapabilme yetkisine sahip kişiler, kullanıcı profillesini kullanabilirler.

HABERE YORUM KAT