1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. E-Okul veli bilgilendirme sisteminde karne notu nasıl öğrenilir?
E-Okul veli bilgilendirme sisteminde karne notu nasıl öğrenilir?

E-Okul veli bilgilendirme sisteminde karne notu nasıl öğrenilir?

Okulların kapanmasına az bir süre kala aileler artık tatil planları yapıyorlar. Bir yandan velisi oldukları öğrencilerin notlarını öğrenmek için E-Okul sistemine hücum ediyorlar. Peki E-Okul nasıl kullanılıyor? İşte merak edilen soruların yanıtları ve E-O

A+A-

E-Okul sistemi günümüzde hemen hemen her veli tarafından kullanılıyor. Peki E-Okul sisteminde karne notu nasıl öğreniliyor? İşte tüm detayları ve bilinmeyenleri ile E-Okul veli bilgilendirme sistemi...

e-Okul, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) projesi kapsamında 2007 yılının Ocak ayında kullanıma açılmış olan bir okul yönetim bilgi sistemi web yazılımıdır. Bir öğrencinin okula kaydından başlayıp, mezuniyetine kadar olan tüm süreci içeren bir sistemdir. Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından geliştirilmektedir.
 

 

 
e-Okul Hakkında
 
Devlet ve özel ilköğretim okulları, anaokulları, özel eğitim kurumları, ortaöğretim kurumları e-okul sisteminde işlem yapmaktadır.
 
e-okul sisteminde öğrenci kaydı, nakil işlemleri, not girişleri, devamsızlık işlemleri, sınav bilgileri, merkezî olarak yapılacak sınavların (TEOG, DPY-B vb.) başvuru ve tercih işlemleri, belge işlemleri (takdir, teşekkür, onur vb.), haftalık ders programı girişleri, alınan belgeler, e-karne, şube yazılı ortalamaları, duyurular ve birçok modül üzerinden bilgi girişleri T.C. Milli Eğitim Bakanlığı sunucularına girilmektedir.
 
e-okul modülünün haricinde, velilerin öğrencilerin okul durumlarının takibi için açılmış olan e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi (e-okul VBS) bulunmaktadır. Bu sistemde ise öğrencinin devamsızlıkları, ders programı, davranış notları, sınav tarihleri, okul tarafından yapılan duyurular, merkezî sınavların giriş belgeleri veya tercih sonuçları bu sistem üzerinden Türkiye Cumhuriyeti (TC) Kimlik Numarası ve okul numarası girildikden sonra birkaç güvenlik sorusuna cevap verilerek takip edilebilmektedir.
 
--2207497.jpeg
 
E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?
 
E-Okul veli bilgilendirme sistemine girdiğinizde karşınıza ilk olarak bir sayfa gelecektir. Bu sayfada ilk olarak resimde verilen sayıları doğru bir şekilde kodlamanız gerekmektedir. Daha sonra öğrenci TC kimlik numarasını girmelisiniz. Son olarak da öğrenci okul numarasını girdikten sonra tamam butonuna tıklamanız gerekir. Daha sonra açılmış olan sayfadan öğrenci fotoğrafı ile birlikte bazı bilgileri girerek E-Okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapabilirsiniz. E-Okul veli bilgilendirme sistemine giriş yaptıktan sonra öğrencinin okulla ilgili tüm bilgilerine ulaşabilir okul ve öğrenci ile ilgili tüm gelişmeleri takip altına alabilirsiniz.
 
E Okul üzerinden hangi bilgiler öğrenilir?
 
- Devamsızlık durumu
- Sınav sonuçları
- Şube başarı ortalaması
- Karne notları
- Sınav tarihleri
- Aldığı belgeler
- Yıl sonu notları
- Haftalık ders programı
- Sınıf bilgileri
- Nakil durumu
 
--2207499.jpeg
 
E-Okul yönetim bilgi sistemi nedir, neler yapılır?
 
E-okul yönetim bilgi sistemi, sadece eğitimcilerin kullanıma açık olan bir e-okul sistemi programıdır. Bu durumda, öğretmen ve idarecilerin, e-okul yönetim bilgi sistemi aracılığı ile,yapabilecekleri işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;
 
Öğrencilerin okula kayıt işlemleri,
 
Öğrencilerin dosya, fotoğraf bilgilerinin sisteme girişi işlemleri,
 
Nakil alma ve nakil verme işlemleri,
 
Devamsızlık girişleri ve devamsızlık takibi gibi işlemleri,
 
Okulun sınıf sınıf ders programının sisteme girilmesi işlemleri,
 
Okutulacak derslerin bilgisini sisteme yükleme işlemleri,
 
Okutulacak derslere girecek öğretmenlerin bilgisini sisteme yükleme işlemleri,
 
Sınav tarihi bilgisinin sisteme aktarılması işlemleri,
 
Gelişim raporları bilgisinin sisteme yüklenmesi işlemleri, gibi faaliyetlerini gerçekleştirebilirler.
 
Eğitimciler yani, öğretmen ve idareciler, e-okul yönetim bilgi sistemine giriş yapıp ardından, yukarıdaki işlemleri yapabilmek için, öncelikle e-okul yönetim bilgi sistemine giriş yapmaları gerekmektedir. Buna göre eğitimciler, e-okul yönetim bilgi sistemine şu şekilde giriş yapabilirler;
 
Öncelikle, "e-okul.meb.gov.tr"adresine giriş yapıp ardından açılan sayfada; "Resimdeki Rakamlar""Kullanıcı Adı"ve "Şifre" şeklinde bulunan bölümleri doldurarak, öğretmen ve idareciler, e-okul yönetim bilgi sistemine giriş yapmış olurlar.

HABERE YORUM KAT