1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. E-devlet sistemi giriş şifresi nasıl alınıyor?
E-devlet sistemi giriş şifresi nasıl alınıyor?

E-devlet sistemi giriş şifresi nasıl alınıyor?

E-devlet kapısı ile devlet kurumlarına gitmeden işlemlerinizi yapabilirsiniz. E-devlet sistemini kullanan vatandaşlar kolaylıkla işlemlerini yapabiliyorlar. E-devlet sisteminden yararlanabilmek için e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir.

A+A-

Devlet ile ilgili olan işler bizi geçmişten günümüze daima yormaktadır. Çünkü devlet ile ilgili olan işlerde birçok resmi işlemle uğraşmanın yanı sıra birçok da zahmet gerekmektedir.

Çünkü o belge, bu belge derken adeta kapı kapı dolanırız. Üstelik beklediğimiz sıra, kaybettiğimiz zaman da cabası. Bu çağda kapı kapı dolaşmak, sıra beklemek, zaman kaybetmek hayli absürt kalıyor. Devlette bu duruma bir çare buldu ve devlet işlerinin yürütülebileceği bir sistem geliştirdi. E devlet sistemi sayesinde devlet işlerinin birçoğunu vatandaş sistem üzerinden gerçekleştirebilir bir hal kazandı. Bu sayede de hem vatandaş zaman kaybından kurtuldu. Hem  de yorulmadan tek tıkla işini halleder oldu.

Bugün e devletin 2 milyondan fazla kullanıcısı var. E devlet sunduğu hizmetler ile vatandaşının daima yanında olmuştur. E devletin hedef kitlesi ise çok daha fazladır. Çünkü e devlet her hangi bir yaşla ya da her hangi bir konumla ilgisi olan bir sistem değildir. Her yaştan, her konumdan, her gruptan kişinin üye olabileceği bir sistemdir. Üstelik birçok kişinin de işine yarayan özellikte uygulamaları içinde barındırmaktadır.

Tabi e devletten bihaber olan vatandaşlarda bulunmaktadır. Ancak e devletten bihaber vatandaşların da ilerleyen günlerde e devlet kullanıcısı olması bekleniyor ve hedefleniyor. E devlet sisteminin zamanla artış gösterecek olmasının en büyük sebebi ise e devlete her geçen gün yeni özelliklerin ekleniyor olmasıdır. Mesela e devlete en son eklenen uygulama ise ÖSYM olmuştur. ÖSYM üzerinden gerçekleştirebileceğiniz tüm işlemleri artık e devlet sayesinde de gerçekleştirebileceksiniz.

E devlet internet sitesi üzerinden devlet  işlerini gerçekleştirebilmeniz için öncelikle e devlet üyesi olmanız gerekmektedir. E devlet üyeliği sizin kendi kendinize internet üzerinden yapabileceğiniz bir üyelik değildir. E devlet üyeliği için PTT şubelerinize kimlik, ehliyet ya da pasaport gibi kim olduğunuzun ispatı olan bir belge ile başvuru yapmalısınız. Başvurunuz sonrasında size bir e devlet şifresi verilecektir. Verilen e devlet şifresi ile de sisteme giriş sağlamalısınız. Ancak sistemi kullanabilmeniz için öncelikle tüm adımları yerine getirmeniz gerekmektedir. Her adım kayıt sistemi için bir adımdır. Öncelikle size sorulan bilgiler kişisel bilgi niteliğindedir. Size sorulan bilgiler tc kimlik numaranız, aile sıra numaranız, seri numarası, doğum tarihiniz, nüfusa kayıtlı olduğunuz il, anne adı, baba adı gibi kimlik bilgileridir. İkinci adımda ise iletişim bilgileri sorulmaktadır.

Sorulan iletişim bilgileri e mail adresi ve telefon numarasıdır. Verdiğiniz iletişim bilgilerinin doğru olduğuna dikkat etmeniz önemlidir. Çünkü e devlet üzerinden resmi işlemleri yürüteceksiniz ve size ulaşılması gerektiğinde size ulaşılabilecek gerçek bir numaranın gerekliliği şarttır. Başvurunun tamamlanmasının son adımı ise şifre yenilemektedir. E devlet girişi için kullanacağınız aklında kalacak bir şifrenin girişini yaparak kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT