1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Duyarlı vatandaş organlarını bağışladı
Duyarlı vatandaş organlarını bağışladı

Duyarlı vatandaş organlarını bağışladı

Ülke genelinde çok sayıda hasta organ nakli beklerken, Diyarbakır’ın Çermik İlçesinde Mesut Biçer isimli vatandaş, organ bağışının önemini anladığını belirterek, sağlam organlarını bağışlamaya karar verdi.

A+A-

Biçer, bütün organlarını Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Servisine bağışladığını bildirdi.
 
Diyarbakır’ın Çermik İlçesi Tepe Mahallesinde oturan ve çocuğu da böbrek hastası olan Biçer, hastanelerde ve haberlerde organ nakli bekleyen hastaları görünce çok üzüldüğünü, bunun da kendisini bir şeyler yapmaya ittiğini söyledi. Mesut Biçer, “İnsanın başına bir iş gelince daha iyi anlıyor. Ben organ nakli nedir, nasıl olur bilmezdim. Bir yakınımın başına gelince bu durumu daha da iyi anladım. Onun için sağlam olan organlarımı bağışlama kararı aldım. Duyarlı insanların da organ bağışında bulunmasını istiyorum” dedi.
 
Bütün organlarını Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Servisine bağışladığını bildiren Mesut Biçer, “Bana Organ ve Doku Bağış Kartı verdiler. Bunu üzerimde taşıyorum. Bir insan öldükten sonra organları çürüyeceğine yaşam için mücadele verenlere organlarını vererek yaşatması çok daha önemlidir. Sonuçta o organ çürüyecek. Çürümektense bir insanın veya insanların yaşaması çok daha sevaptır. Herkesi organ bağışı yapmaya davet ediyorum” diye konuştu.
 
Öte yandan organ naklinin sadece yoğun bakımda beyin ölümü gerçekleşen hastalardan alınarak yapıldığı ve bu yapılırken de birinci derecedeki yakınlarının onayının alındığı bildirildi. Yetkililer, Türkiye'de beyin ölümü gerçekleşen her üç hastadan sadece birinde organ bağışı yapıldığını, 22 bin böbrek hastası ile karaciğer nakli bekleyen 2 bin 250 hastanın, toplamda ise diyalize giren 60 bin hasta bulunduğunu söyledi.
 
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler