1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Duvarı çatlayan okulda eğitime tepki
Duvarı çatlayan okulda eğitime tepki

Duvarı çatlayan okulda eğitime tepki

Diyarbakır merkez Kayapınar İlçesi'nde 2 bin 500 öğrencinin eğitim gördüğü Nazime Tatlıcı İlk ve Ortaokulu'nda duvarlarında ve sınıflardaki çatlaklara rağmen eğitime devam edilmesi, öğrenci velileri ve Eğitim- Sen yöneticilerinin tepkisine yol açtı.

A+A-

Bugün öğlen saatlerinde Nazime Tatlıcı İlk ve Ortaokulu'nda toplanan öğrenci velileri ve Eğitim Sendikası yöneticileri, ilgisizlik karşısında basın açıklaması yaparak tepkilerini dile getirdi. Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek, Ak Parti iktidarı ile birlikte eğitim ve öğretim sisteminin geçmişi aratacak şekilde içinden çıkılmaz bir hale geldiğini ileri sürüp, şunları söyledi:

"Şu anda önünde bulunduğumuz Nazime Tatlıcı İlköğretim Okulu'nun hasarlı durumu Akp'nin ve bürokrasisinin,insanların can güvenliğine verdiği önemi göstermek bakımından oldukça öğreticidir. Okulda her gün biraz daha artan çatlamalar ve okuldaki çok amaçlı salonun zeminindeki çökmeler ürkütücü bir hale gelmişken, Kayapınar Belediyesi'ne başvurulmuş, belediyeden gelen ekibin hazırladığı raporda, zemin özelliklerinin ve yapı yüklerinin düzgün olmayışına bağlı olarak çatlakların oluştuğu ve derzlerde ayrışmaların meydana geldiği tespitinde bulunmuştur. Ayrıca tehlikenin olup olmadığı konusunda uzman görüşüne başvurulması gerektiği önerilmiştir. Duyumlarımıza göre okul yönetiminin gerekli yazışmaları yaptığı yönündedir. Buna karşın yetkililerin gerekli duyarlılığı göstermediği gözükmektedir. Yine duyumlarımıza göre yüzde 20'lik bir güçlendirme raporunun olduğu, buna rağmen bu güçlendirmenin bugüne kadar yapılmadığı tarafımızdan tespit edilmiştir. Bu durumda haklı olarak öğrenci, veli ve personelin tedirgin olduğunu biliyoruz."

Diyarbakır'ın, Doğu Anadolu fay hattı üzerinde olduğunu hatırlatan Birtek, şöyle konuştu:

"Doğu Anadolu fay hattı üzerinde bulunan ilimizde, böylesine riskli bir alanda bu sorumsuzluğunun nedeni anlamak mümkün mü? Binlerce öğrencinin ve 80 personelin yaşamlarının yüzde 20'lik risk altında olmasının bir anlamı yok mudur? Biz Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi olarak, yaşanacak olumsuz bir durumda, valiliği, milli eğitim müdürlüklerini, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nü sorumlu tutacağımızı, kamuoyu nezdinde ilan ediyoruz. Geç olmadan, gerekiyorsa güçlendirme ya da tahliye yapılmasını öneriyoruz.

Ayrıca Şehmuz Sultan Tatlıcı Anadolu Sağlık Meslek Lisesi'nin yıkım kararı olmasına rağmen, bugüne kadar çeşitli gerekçelerle yıkılmamış olması, bu binanın uyuşturucu mekanı olmasını sağlamıştır. Derhal yıkım kararı uygulanmalıdır. Akp, her seferinde eğitime ayırdığı bütçe ile övünmektedir. Tabletlerden, Fatih projesinden ve bilgisayarlı eğitimden söz ederek, aslında sermayeye rant sağlamayı perdelemek istemektedir. Biz buradan Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi olarak soruyoruz; 4+4+4 eğitim sisteminin ortaya çıkardığı sorunlardan biri olan 60 kişilik sınıflarda ders işlene bilinir mi? Başta Nazime Tatlıcı İlkokulu olmak üzere Vali Kurt İsmail Paşa Ortaokulu'nda meydana gelen çatlamalara karşı gerekli özen göstermeli, tedbirler alınmalıdır" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT