26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara2 °C
 • Antalya21 °C
 • İzmir14 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,756
  %0.44
 • Dolar
  3,0719
  %-0.40
 • Euro
  3,3449
  %-0.29

DÜSAMER'den çözüm sürecine yönelik alan araştırması

DÜSAMER'den çözüm sürecine yönelik alan araştırması

21 Mayıs 2013 Salı 14:32

Dicle Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Merkezi (DÜSAMER) tarafından, çözüm sürecine yönelik halkın beklentilerinin neler olduğunu ortaya koymak adına bir araştırma yapıldığı bildirildi.

Bin kişi ile yapılması planlanan görüşmeler sonucunda ortaya çıkacak sonuçları kamuoyu ile paylaşacaklarını belirten DÜSAMER Müdürü Behçet Oral, çalışmanın amacının Türkiye'nin içerisinde bulunduğu kaos ve terör ortamından kurtulması için başlatılan sürece katkıda bulunmak olduğunu söyledi. DÜSAMER'in kuruluş amacının, dünyada ve Türkiye'de özelde ise bölgede meydana gelen toplumsal değişmeleri, sorunları akademik anlamda ele alıp incelemek ve çözüm önerileri geliştirmek olduğunu kaydeden Oral, bu bağlamda şu ana kadar bir çok araştırmaya imza attıklarını ifade etti. Oral, en önemli çalışmalarının 'Diyarbakır'da anayasa değişikliği ve referandum algısı', 'Tüm yönleri ile şiddet çalıştayı' ve 'Tüm yönleri ile göç çalıştayı' olduğunu dile getirdi. Araştırmaya yaklaşık iki buçuk ay önce başladıklarını anlatan Oral, "Araştırmaya başlamadan önce öncelikle halktan bilgi toplandı. Yerel ve ulusal düzeydeki bazı gazetecilerden bilgiler toplandı. Topladığımız bu bilgiler ışığında bir grup akademisyenlerimiz bir araya gelerek bir anket düzenlediler. Ankette yer alan bazı sorular şöyle: Akil İnsanlar grubu çözüm sürecinde nasıl bir rol oynamaktadır? Çözüm süreci ile ilgili siyasi partilerin tutumlarını nasıl buluyorsunuz? Sürecin Başarlı olması için medyanın üstleneceği en önemli rol ne olmalıdır? Hangi adımlar atılırsa çözüm süreci daha başarılı olur? Sürecin sonunda ortaya çıkacak en endişe verici durum hangisidir? Türkiye'de yerel yönetimlerin güçlendirilmesi esasına dayalı bir yönetim tesis edildiğinde ne olur? Çözüm sürecini etkileyecek en önemli etken hangisidir? Gibi bazı sorular yer almaktadır” dedi. Araştırmadaki amaçlarının başlatılan sürece destek vermek olduğunu belirten Oral, araştırmanın tamamlanmasından sonra kamuoyu ile paylaşılacağını duyurdu. Oral, "Türkiye'nin içerisinde bulunduğu bu kaos ve terör ortamından kurtulması için başlatılan bu sürecin başlatılmasına katkıda bulunmaktır. Araştırma tamamen akademik olarak yapılan bir araştırma. Elde ettiğimiz sonuçları akademik olarak değerlendirip en yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacağız. Anket uygulamaları devam ediyor. Anketler DÜSAMER adına çalışan anketörler tarafından uygulanıyor. Hedefimiz bin küsür ankete ulaşmak. Şu anda bir miktar anket uygulandı. Tamamı uygulandıktan sonra istatistiki analizler uygulanacak ve sonuçlar en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacaktır” diye konuştu.

Okunma Sayısı : 6801
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com